VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud: Dvě manželství denně se rozvádějí

Novojičínsko: Průměrně dvě manželství v průběhu jednoho pracovního dne rozvádí Okresní soud v Novém Jičíně. Vyplývá to ze statistiky zmíněného soudu.

6.3.2008
SDÍLEJ:

Anna a Antonín Jurčíkovi si v požehnaném věku perfektně rozumí.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Za posledních pět let rozvedl Okresní soud v Novém Jičíně 2437 manželství. Nejčastěji uváděli manželé tři důvody k rozvodu. V 1036 případech rozdílné povahy, rozdíly v názorech a zájmech, ve 154 případech dluhy, ztrátu důvěry a hádky a ve 151 případech nevěru.

„Průměrná doba jednoho rozvodu je přibližně tři až čtyři měsíce. Záleží na okolnostech případu. Pokud mají účastníci nezletilé děti, musí být nejdříve uzavřena dohoda o úpravě práv a povinností k nezletilým dětem. Nebo zda oba souhlasí s rozvodem, řízení takzvaného nesporného rozvodu probíhá rychleji,“ vysvětlila soudkyně Okresního soudu v Novém Jičíně Pavla Kotrhonzová.

V loňském roce oslavili kamennou svatbu

Naopak, jsou i v dnešní době lidé, kteří sňatkem uzavřeli dohodou o věrnosti a překonávají společně dobré i špatné po mnohé desítky let. Jako jeden z příkladů by mohli sloužit například manželé Anna a Antonín Jurčíkovi z Fulneku. Ti loni 20. září oslavili kamennou svatbu, tedy pětašedesát roků společného života. Seznámili se v Přerově. „Pracovali jsme oba v továrně na výrobu optiky. Já jsem původem z Fulneku, ale v devětatřicátem jsem odešel ještě za protektorátu do Kostelce u Holešova. Takže jsem si práci našel tam,“ uvedl Antonín krátce předtím, než se s manželkou zúčastnil slavnostního přivítání na radnici ve Fulneku a dodal, že manželka pocházela z Bochoře na Přerovsku.

Natrvalo do Fulneku se Jurčík vrátil po válce a za ním se později přistěhovala i manželka. „Pamatuji si to jako dnes.V pětačtyřicátém roce to bylo. Fulnek byl úplně vybydlený. Šel jsem k tátovi, který tu bydlel. V té době jezdil v Bílovci v družstvu, kde rozvážel zboží,“ poznamenal Jurčík. Manželé Jurčíkovi měli jediné dítě – syna. „Když měl třicet let, náhle zemřel po úrazu,“ povzdechla si Anna Jurčíková, již doplnil manžel: „Máme po něm v Ostravě vnučku, ta je dnes inženýrka.“

Manželé Jurčíkovi shodně i po všem, co spolu prožili, tvrdí, že si dělají radost navzájem. „Je pravda, že za mladších let to občas bylo všelijaké, ale čím jsme starší, tím jsme spokojenější. Velice si teď rozumíme a moc nám to pasuje,“ vyznala se Anna, která svou veselou povahou zpestřuje dlouhou dobu život členům místního Klubu důchodců a stále píše příspěvky do Fulneckého zpravodaje.

Počet rozvedených manželství u Okresního soudu v Novém Jičíně v letech 2003 až 2007
rok 2003 - 481
rok 2004 - 563
rok 2005 - 469
rok 2006 - 419
rok 2007 - 505

Ivan Pavelek, Pavel Karban

6.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT