Ve čtvrtek se v Azylovém domě v Novém Jičíně otevřel sociální šatník. Co je to za zařízení a pro koho je určené?

Jedná se o zařízení, ve kterém my figurujeme jako prostředníci. Obyvatelé Nového Jičína, ale i ostatních měst a okolních obcí, do něj mohou přispívat svými již nepotřebnými věcmi, v tomto případě hlavně oblečením. Na druhé straně ti, kteří potřebují pomoc, tedy sociálně slabší ale třeba i mladé rodiny, které mají problém vyžít s penězi, do něj budou moci přijít a za opravdu symbolický poplatek si oblečení či jiné věci pořídit.

Co všechno si lidé budou moci v sociálním šatníku pořídit?

Šatník má své zboží určeno. Řekněme, že v té startovací fázi budeme nabízet ošacení pro muže a ženy, dětské oblečení, obuv, školní potřeby, základní věci pro domácnost, dětské potřeby. Tím, co u nás nebude, budou plesové šaty, obleky, halenky a podobné věci. Naším cílem není věci hromadit, ale pomoci lidem. Chceme i těm, kteří si to nemohou dovolit poskytnout praktické věci, které se běžně nosí.

Pokud se rozhodnu do šatníku přispět, co pro to mám udělat, co mohu, anebo naopak nemohu, přinést?

Není vhodné, aby k nám lidé nosili oblečení, o kterém si sami myslí, že je už běžně nenositelné, ale někomu by se přeci jen mohlo hodit. My nechceme lidem poskytnout přestárlé oblečení, ale věci, které jsou nositelné, slušné a jen se tomu danému člověku už nehodí. Určitě by se také lidé měli snažit přinést oblečení čisté a neroztrhané, když by bylo i vyžehlené, tak by to bylo fajn. Věci stačí dát do igelitového pytle a předat našim pracovníkům, kteří se o další záležitosti již sami postarají a oblečení vytřídí.

Mohu přispět jen oblečením?

Ne, budeme přijímat také obuv, ložní prádlo, látky, ručníky, hrnce, drobné nářadí a další věci, které se mohou lidem i našemu zařízení hodit. Upotřebíme vše, buďto poskytnutím těm, kteří přijdou anebo v našich rukodělných dílnách. Sociální šatník může být tip pro ty, kterým například zemřou příbuzní a oni najednou neví, co s jejich věcmi. Často je odvezou na separační dvory, přestože by mohly mnohdy ještě dost dobře pomoci ostatním.

Věci si lidé budou moci pořídit za drobný poplatek. Jaké částky si pod tím mají představit?

Poplatek znamená například pět korun za kus oblečení. Nechtěli jsme začít věci rozdávat zadarmo, protože to nikdy nedělá dobrotu. S dobrovolnicemi jsme domluveni, že když budou některé věci opravdu hezké, třeba je klientům poskytnou za vyšší cenu. Ale nebudou to nijak závratné částky. Chceme lidi naučit, že jim pomůžeme, že na nich nechceme vydělávat, ale pomoc musí mít nějaké hranice.

Co provozní doba šatníku?

Startovací provozní doba bude každý čtvrtek od 13 do 17 hodin. V tuto dobu mohou občané jak věci přinášet, tak si pro něco přijít. Provoz šatníku budou zajišťovat dobrovolnice, které příchozím pomůžou, poradí a zároveň dohlédnou na to, aby si lidé odnášeli věci, které opravdu potřebují. Ne aby u nás nakupovali ve velkém.

Proč zatím jen jeden den v týdnu?

Jsou dva důvody, proč bude šatník zatím fungovat v omezené míře. Jednak jsem nechtěli hned ze začátku sedřít naše dobrovolnice, které budou jeho chod obstarávat. Za druhé chceme tuto službu dlouhodobě udržet. Samozřejmě, jestli bude velký zájem, budeme se snažit provozní dobu rozšířit. Ale myslím si, že je rozumnější začít spíš střízlivě než bombasticky. Raději začneme postupně, a když bude zájem, přidáme, než aby tomu bylo naopak.

Jaká je hlavní myšlenka vašeho zařízení?

Je to sociální práce. Naším cílem je pomoci sociálně slabším, aby měli možnost obléknout se do něčeho slušného, pěkného, protože v ten moment se každý cítí úplně jinak. Nemá pocit společenského odtržení z důvodu, jak vypadá. Sociální šatník se má navíc stát navazující službou, protože u nás vznikne také noclehárna. Ti, kteří se k nám dostanou, budou mít možnost nejen se někde v teple vyspat, ale také umýt, oholit, vyprat si své věci, a popřípadě si v našem šatníku vybrat i něco na sebe. Od nás tak budou moci vyjít jako upravení lidé.

Kdo bude mít šatník na starosti? Funguje ještě někde na Novojičínsku něco podobného?

Sociální šatník povede Jaroslava Petřkovská, která to všechno dávala dohromady, a je tedy společně s dobrovolnicemi, hlavní osobou. Pokud se nepletu, tak u nás na Novojičínsku by takovýto sociální šatník fungovat neměl, nebo o něm alespoň nevím. Na jeho založení jsme spolupracovali s charitním šatníkem z Valašského Meziříčí a s Adrou ve Frýdku-Místku, kde je šatník také. Pro Nový Jičín je to podle mého mínění, služba, na kterou obyvatelé dlouho čekali a ptali se po ní.

Zřídit něco takového není vůbec jednoduché. Kdo váš azylový dům podpořil?

Musím říct, že podpor bylo několik. Jednou z nejdůležitějších bylo město Nový Jičín, protože to nám poskytlo prostory. Další část potřebných financí se nám podařilo získat z Tříkrálové sbírky. V neposlední řadě se na vzniku šatníku podíleli také farníci a jejich příspěvky, vybrané v místních kostelích. Poděkovat musím i pracovníkům a dobrovolnicím, paní Petřkovské, a všem, kteří nám už věci do šatníku přinesli.