VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marta Martinátová získala za svou práci ocenění

Odry - V Domově Odry pracuje držitelka Národní ceny Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR „Pracovník v sociálních službách roku 2011“. Je to Marta Martinátová, která zde působí už téměř dvacet let.

10.11.2011 1
SDÍLEJ:

Marta Martinátová z Domova Odry.Foto: Deník/Věra Růčková

Marta Martinátová začala v Domově Odry takřka od píky. V domově pracuje už devatenáctým rokem, a že jednou převezme ocenění za pečlivou a výbornou práci se seniory, toho se snad nikdy ani nenadála. „Vůbec mě nenapadlo, že budu na prvním místě. Říkala jsem si, že v takovém množství nominovaných nemám šanci, ale…,“ nenacházela slova pracovnice, která si ve svém nabitém programu našla čas na krátký rozhovor.

Jak již bylo předestřeno, její cesta k péči o seniory byla vskutku zajímavá. „Měla jsem dvě malé děti a potřebovala jsem nějakou práci na ranní směnu. Oslovila jsem zdejší paní ředitelku a bylo mi úplně jedno, co budu dělat, hlavně abych se mohla postarat o děti. Tak jsem tu začala pracovat na pozici uklízečky. Od mala mě ale péče o seniory přitahovala, měla jsem k nim kladný vztah, už jen kvůli tomu jejich moudru, tomu, co už prožili a jak to vidí. To mě vždycky zajímalo, a je to pořád stejné, i po devatenácti letech,“ zamyslela se sympatická pracovnice v sociálních službách. Aby si mohla splnit svůj sen, dodělala si potřebné vzdělání a kurzy, díky nimž se stala pracovnicí v sociálních službách, která se navíc zaměřuje na nácviky chůze, léčebný tělocvik, masáže. Praktikuje rovněž masáže lávovými kameny, elektroléčbu, vodoléčbu, craniosakrální terapii i alternativní cesty, jako je například Reiki a jiné terapie. „Je toho tolik, co se dá dělat. Úplně nejjednodušší a nejúčinnější terapií je ale to, když tomu člověku rozumíte a děláte to rádi. Musí tam být ta láska, tuto práci nejde dělat jen pro peníze. To je řehole. Člověka to musí naplňovat, protože jinak přijde syndrom vyhoření velmi rychle,“ podotkla Marta Martinátová.

Život v Domově Odry je trochu odlišný od toho běžného, i když se jeho pracovnice snaží, aby se uživatelé cítili co nejpříjemněji a, pokud možno, jako doma.

Přicházejí sem lidé, kteří už nemusí mít chuť do života, nebo naopak lidé, kteří vědí, že stáří není jen o čekání, ale také o tom, zkusit věci dosud nepoznané. „Nejlépe se pracuje s těmi uživateli, kteří přijdou a mají ještě chuť něco dokázat, chuť žít, a ne jenom čekat na smrt. Měli jsme různé akce, kdy jsme venku dělali langoše, hranolky, a byli lidé, kteří to jedli úplně poprvé. Jsou to takové drobnosti, ale ten člověk to přivítá a vidí, že je ještě něco nového, co může v životě zažít a zkusit. Velmi mě motivuje, když uživatelé mají chuť něco dělat, žít,“ zamyslela se Marta Martinátová.

Personál domova se však musí často vyrovnat i s druhou stránkou života, se smrtí, která vpadne do chodu zařízení někdy nečekaně. „Každý uživatel má v domově svého klíčového pracovníka, tzv. „Patrona“. Já jsem patronem tří uživatelů. Tam je ta vazba trochu větší, protože jdeme hlouběji. Jsem s nimi často ve styku, řeším jejich přání i problémy, pomáhám jim plnit jejich cíle. Za ty roky jsem už ale pochopila, že smrt patří k životu, a to je v téhle práci velmi důležité, protože jinak by mě to omezovalo. Pokud někdo odejde, přijmu to a srovnám se s tím, protože vím, že to k životu patří,“ zmínila Marta Martinátová.

A jestli získáním ocenění dosáhla jakéhosi nejvyššího stupně své práce? Jak říká, rozhodně se nechce zastavit a chce pokračovat v této práci dále. „ Pořád mám potřebu učit se novým věcem a jít dál,“ uzavřela s jemným úsměvem Marta Martinátová.

Autor: Věra Růčková

10.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení