Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marta Olejáková: Klienty se snažíme vést k tomu, aby se něco naučili

Sedlnice - Minulý týden ve středu 17. dubna bylo v obci Sedlnice slavnostně otevřeno chráněné bydlení, ve kterém našlo nový domov deset osob s mentálním postižením. Osm žen a dva muži se do budovy bývalé mateřské školy přestěhovali z nevyhovujících prostor zámku Nová Horka. Vedoucí chráněného bydlení v Sedlnicích Marta Olejáková v následujícím rozhovoru prozradila třeba to, jak se klientům v nových prostorách bydlí.

28.4.2013
SDÍLEJ:

Marta Olejáková, vedoucí chráněného bydlení, které bylo nedávno otevřeno v Sedlnicích.Foto: Deník/Simona Mikšová

Kam všude se přestěhují klienti, kteří žijí na zámku v Nové Horce?

V zámku Nová Horka bylo kolem devadesáti klientů. Když začal proces transformace, tak v roce 2010 odešla část klientů do chráněného bydlení v Novém Jičíně, kde se také postupně vybudoval i byt s podporovaným bydlením. Některé klienty si vzali jejich rodinní příslušníci domů. Teď v březnu jsme vybudovali další dvě chráněná bydlení, jedno v Sedlnicích a druhé v Kopřivnici, a v každém z nich bydlí deset klientů. V Nové Horce zůstali klienti s nejvyšší mírou podpory, kteří teď čekají na to, až se dostaví nový domov pro osoby se zdravotním postižením ve Studénce.

Jak probíhala rekonstrukce budovy?

Hodně jsme při této rekonstrukci čerpali ze zkušeností z Nového Jičína. Mapovali jsme, co je tam dobře a co ne. Tady jsou uživatelé s nižší a vyšší mírou podpory, takže my už víme, v čem potřebují pomoc. Když jsme věděli, jak bude budova situovaná, tak si sami vybírali, kde a s kým chtějí bydlet. Jestli v jedno- nebo dvoulůžkových pokojích. Sledovali jsme, jak stavba vypadá, chodili jsme i do vesnice, byli jsme se podívat v obchodech nebo na plese seniorů. Naše klienty vedeme k tomu, aby byli aktivní, takže se podíleli na vybavování své domácnosti, vybírali si kuchyňku, barvu pokoje i třeba sedací soupravu. Teď pojedeme kupovat záclony.

Kolik pracovníků se bude o klienty starat?

Je nás tady celkem osm zaměstnanců. Na každém patře je jedna pracovnice a v noci tady je ještě služba, protože klienti potřebují ještě nějakou podporu i v noci. Ale bude se to vyvíjet podle toho, kolik budou potřebovat podpory. Každá pracovnice má navíc svého klíčového obyvatele, se kterým podle potřeby vyjíždí k lékaři, na nákupy, ale to se dělá individuálně.

Kteří klienti si vybrali zrovna Sedlnice?

Klienti si mohli vybrat, jestli se chtějí přestěhovat do města, nebo na vesnici. Tady bydlí klienti většinou seniorského věku, kteří chtěli žít raději na vesnici, ve větším klidu. Mohou využívat velkou zahradu, která sice ještě není hotová, ale brzy bude. V Sedlnicích je dost kultury a i návazné služby tady jsou. Když budeme potřebovat, můžeme využít služební auto a vyjet za lékařem, do obchodů, na návštěvy nebo za kulturou. Někteří klienti jsou totiž méně pohybliví.

Jak probíhal přesun klientů ze zámku do sedlnické vilky? Bylo to postupně, aby si na nové místo třeba zvykli?

V posledním roce jsme tady často jezdili. Třeba vloni v létě jsme ještě před rekonstrukcí uspořádali s obyvateli této ulice posezení venku, aby se navzájem seznámili s obyvateli, kteří tady budou bydlet. Aby navázali kontakt a aby věděli, co to chráněné bydlení vlastně je. Mělo to velký ohlas z obou stran. To byl takový první krůček. Po rekonstrukci jsme tady chodili uklízet. To bylo pro klienty velmi přínosné. Uklízeli si sami svoje pokojíčky, mohli si tady něco zkusit uvařit, ale zase jsme se vraceli do Nové Horky. Ten přechod ze zámku pak pro ně byl plynulý. Přijeli tady jako domů.

Jak se tady v Sedlnicích vašim klientům líbí?

Byli jsme tady hodně dobře přijati, máme zázemí v panu starostovi i v občanech. Už teď navazujeme kontakty hlavně s místními seniory, kteří nám chtějí dělat dobrovolníky. Některé klientky chodily v Nové Horce do kapličky, takže máme domluvené, že když půjde nějaký soused do kostela a naše obyvatelka bude chtít jít, tak ji vezme s sebou.

Autor: Simona Mikšová

28.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení