Typický obrázek, jaký je ve Frenštátě pod Radhoštěm k vidění každou sobotu, která nese datum 11. listopadu nebo je mu nejblíže, se naskýtal obyvatelům a návštěvníkům i 12. listopadu tohoto roku - náměstí a jeho okolí plné trhovců a lidí. Kolem desáté hodiny jich už bylo několik tisíc a náměstím a přilehlými uličkami se nedalo ani pořádně projít.

V deset hodin dopoledne se ozvalo rytmické bubnování a dav se začal rozestupovat. „Už přijíždí,“ bylo slyšet z různých míst. V tu chvíli se v rohu náměstí objevil jezdec v modrém plášti na bílém koni v doprovodu početné družiny. Tak jako každý rok přijel svatý Martin, patron města.

Před radnicí rozhodil Martin do davu několik hrstí zlaťáků a vystoupil na tribunu, odkud se přivítal s lidmi, a kam přizval starostku Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňku Leščišinovou.

„Buď vítán, svatý Martine, ve Frenštátě pod Radhoštěm, městě malebném, jehož jsi patronem vzácným. Buďte vítáni všichni lidé místní i přespolní. Celé naše společenství očekávalo tvůj příjezd na oři bílém. Prosíme tě, abys po těžké jarní a letní lopotě co nejdříve pokryl peřinou bílou sněhovou hory, pole, louky a zahrady, ze kterých už úroda sklizena jest. To aby příroda připravena byla k předlouhému zimnímu spánku,“ pozdravila se s Martinem starostka města a zároveň svatého muže požádala o otevření trhu na jeho počest, aby, jak řekla, si místní i přespolní lidé mohli obstarat vše potřebné pro dům svůj i žaludek.

„Celý rok jsem se těšil na to, až navštívím toto město. Krásně je mi, když se mohu vracet, a tak žehnám vám i přespolním. A samozřejmě půjdu vykonat svou práci přikrýt bílým pláštěm lesy, hory, luhy, ať si zvířata i lidé mohou po vší té lopotě odpočinout,“ slíbil přítomným svatý Martin.

Starostka na oplátku slíbila za sebe i obyvatele, že budou usilovat jen o dobré na zemi. „A proto dovol mi na závěr ještě jedno velké přání přednést. Dej nám nejen zdraví, ale také hodně sil v našem snažení proti cizáckým uhlobaronům, kteří se svým počínáním chtějí na náš úkor obohatit, a drž nad námi svou ochrannou berlu. Nechť bílá peřina, kterou pokrýváš naši krásnou beskydskou krajinu, není už nikdy zašpiněna černým uhelným mourem,“ uzavřela starostka.

Poté už Martin otevřel tradiční Martinský trh a naplno se rozvoněly vařonky, bramborové placky i další pochoutky. „Jsme tady už poněkolikáté. Líbí se nám to tady. Když máme volno, tak tady jedeme,“ zmínila se Petra ze Vsetínska, která přijela s dcerou a manželem.