VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martina přišly přivítat tisíce lidí

Frenštát pod Radhoštěm /FOTOGALERIE, VIDEO/ -Doslova hlava na hlavě byla v sobotu 13. listopadu na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tisíce lidí přišly přivítat patrona města, svatého Martina na bílém koni.

14.11.2010
SDÍLEJ:

Příjezd svatého Martina na bílém koni, a s tím spojený trh, patří k tradicícm Frenštátu pod Radhoštěm. Foto: DENÍK/ Ivan Pavelek

Starostové města Frenštát pod Radhoštěm se mění, ale svatý Martin zůstává. I tak by se dalo pojmout dění tohoto týdne ve Frenštátě pod Radhoštěm. Dlouholetá tradice příjezdu svatého Martina, jehož má Frenštát i ve svém znaku, a trhu konaného na jeho počest stále táhne.

A jak se zdá, jen tak se neomrzí. Bylo přesně deset hodin, když mezi několikatisícihlavý dav vjel svatý Martin na bílém koni se svou družinou. Před radnicí sesedl, vystoupil na připravené pódium, přivítal se s obyvateli města a přivolal k sobě novou starostku Zdeňku Leščišinovou.

„Je mi velkou ctí, že mohu z tohoto místa pozdravit vás všechny na frenštátském náměstí a zejména pak opět po roce svatého Martina, jenž je patronem města. Celé společenství očekávalo příjezd tvůj na bílém oři. To proto, abys klid a větší pokoj po těžké jarní a letní lopotě nám všem dal. Prosím tě, aby peřinou bílou byla pokryta veškerá pole, louky, zahrady i pozemky jiné, ze kterých už úroda sklizena jest. Aby příroda byla připravena k předlouhému spánku zimnímu,“ obrátila se starostka na svatého Martina.

Zároveň připomněla, že ve Frenštátě žije mnoho šikovných lidí, kteří se ale po práci chtějí bavit a setkávat se sousedy, třeba právě na jarmarku. „Přijmi poděkování za to, že po celý rok jsi nás ochraňoval. Je poznat z tohoto místa, že město vzkvétá a slouží stejně domorodcům jako i návštěvníkům milým, kteří zdaleka přijíždějí krásy a zajímavosti jeho poznat. Dovol nám tedy, patrone náš, svatý Martine, abychom na počest tvoji trh pořádaný směli otevřít domácím i přespolním pro radost, aby pořídit mohli vše potřebné pro dům svůj i žaludek svůj,“ pronesla dále starostka a společně s patronem města oficiálně otevřela trh.

Svatý Martin se poté zmínil, že slyšel o velmi dobrých kuchařích ve městě, kteří se utkali v soutěži o pečenou husu. A to již dostal slovo předseda soutěžní poroty Radek Dušák, člen Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. „Šlo o konfitovanou pečenou husu. Konfitovaná znamená, že se peče při nízké teplotě, maximálně osmdesát až sto stupňů, až po dobu dvanácti hodin. Záleží na stáří hus. A šlo také o knedlíky a zelí. Čím více druhů knedlíků a zelí, tím lépe. Musíme se také držet moderních trendů, dát do červeného zelí červené víno a vlašské oříšky, zahušťovat například jablíčkem nebo jen bramborem. Husa musí být křupavá,“ upozornil a dodal, že k huse lze přiložit řadu dalších surovin.

Místostarosta Pavel Mička pak zveřejnil pořadí. Ze zúčastněných týmů hodnotila porota čtyři. Na třetím místě se umístil tým Střední školy hotelnictví a gastronomie Frenštát pod Radhoštěm společně s restaurací Michalov z Přerova. Druhé místo patřilo huse pečené podnikem Valašská rychta. „Vítězem je tým Retigo z Rožnova pod Radhoštěm se skvělou husičkou s kaštanovou nádivkou,“ oznámil Mička. Vítěz obdržel uzenou vepřovou kýtu a dárkový balíček. „Ó, jaké město štědré a jací skvělí kuchaři. Nuže, sláva tomuto městu,“ zvolal na rozloučenou svatý Martin.

Autor: Ivan Pavelek

14.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení