Nyní se však musí počítat s konkurenčním Bílovcem. Ten se totiž rozhodl uspořádat také Martinský trh, avšak nikoli na sobotu, ale na úterý.
Do odvážné akce se pustila vedoucí Kulturního domu v Bílovci Marie Velká. „Uvažovala jsem, jak zimní dny oživit a napadl mě Martinský trh. Tak jsem návrh předložila městské radě a ta jej schválila,“ uvedla Velká. Od rána až do večera by tak mělo být Slezské náměstí zaplněné nejrůznějšími stánky, nabízející lidové výrobky i tradiční rukodělné práce.

Odpoledne o půl páté, přijede svatý Martin na bílém koni. „Svatý Martin, v podání pana Dudy, jakoby zakončí Martinské trhy. Doufejme, že s sebou přiveze i sníh,“ doplnila Velká. Podle ní, by návštěvnost trhů neměl ovlivnit fakt, že se budou konat přes všední den. Bílovec by se tak mohl zařadit mezi města, které podporují tradiční lidové svátky.

Svatý Martin se narodil ve čtvrtém století našeho letopočtu, v římském posádkovém města Sabaria Panonii, v dnešním Maďarsku. Otec jej přinutil stát se vojákem, a během svých cest po světě zažil příhodu, která jej od té doby charakterizuje. Za jedné zimní noci kontroloval Martin vojenské hlídky ve městě. Narazil přitom na polonahého žebráka, který jej prosil o almužnu. Martin však neměl žádné peníze, tak dal žebrákovi alespoň jednu polovinu svého vojenského pláště, aby jej ochránil před zimou. Další noc se Martinovi ve snu zjevil Kristus s polovicí jeho pláště. Na Velkou noc se proto nechal pokřtít a celý svůj život zasvětil Bohu.

Martin se do křesťanského podvědomí dostal zejména jako novátor. Zakládal malé venkovské kláštery, které se časem staly centry křesťanské víry na vesnicích. Životopisci tomuto světci připisují zázraky, jako bylo uzdravování malomocených a posedlých zlým duchem. Dokonce i kříšení mrtvých patří mezi tyto činny. Nad jeho hrobem byla později vystavena bazilika.