VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Masopustní průvod v čele s medvědem a Turkem prošel celý Tísek

Tísek - Vsobotu bylo vmenší obci nedaleko Bílovce veselo. Sbor dobrovolných hasičů zTísku jako už tolik let předtím vykročil vmaskách po obci, aby připomněl, že se blíží čas půstu. Hasiči převlečení za různé postavy, vpřípadě jednoho zhasičů za medvěda, vyšli hned zrána do ulic Tísku, kde chodili od domu kdomu a zvali obyvatele na pochování basy. Od málokterých dveřích však odešli zprázdnou, a tak ráno začalo vskutku vesele. Průvod doprovázela Dechová hudba Slatina.

21.2.2009
SDÍLEJ:

Tískovští hasiči se pustili průvodem napříč svou obcí. V průvodu mohli obyvatelé zahlédnout turka s košem plným hadů, poté medvěda, cikánku i švarného policistu.Foto: Deník/Věra Růčková

Právě mladé generaci hasičů z Tísku se podařilo průvod po letech znovu obnovit. „Začalo to tím, že uděláme jen takovou zábavu, pochování basy. První dva ročníky jsme nechodili po dědině v průvodu s medvědem, to až ty další ročníky,“ sdělil starosta sboru Jiří Kudela. „ Pak se to začalo už samo nějak rozvíjet do dnešní podoby. Je to spíše už taková tradice, kdysi to tady začalo, hodně dávno tomu, to známe už jen z vyprávění, a tak jsme to zkusili trochu obnovit. Aby byla nějaká činnost na dědině,“ dodal Kudela.

Masopustní průvod se neobešel bez pečlivých příprav, které probíhaly již od rozednění. Snad nejrychleji byli v maskách pánové. Pečlivě tak prověřili nesnáze, které může způsobit otázka: jak se napít z lahve, aniž bych si nesmazal rtěnku? Prostorami hasičské zbrojnice pak procházely postavy jako komtesa nebo švarný policista. „Já představuji Turka, budu chodit s košem plným hadů. Průvodem půjde taky kuchařka, kominík, král s družinou a samozřejmě medvěd, bez toho by to nešlo,“ upřesnil starosta sboru. Onen zmíněný medvěd se po zbrojnici procházel už od rána. Ostatní kolegové hasiči jej mohli spatřit s obří medvědí hlavou pod paží. „Já jsem medvědem už od začátku. Hlavu jsem si dělal sám, ale to ostatní šila kamarádka, co je krejčí. Tenhle oblek máme už sedm let, předtím jsme si medvěda museli půjčovat. Teď je v tom sice horko, ale až vyjdu ven bude mi akorát a ostatní budou zmrzat,“ pochlubil se medvěd, alias Radim Jakl, člen sboru. Zodpovědné osoby, potažmo ženské osazenstvo průvodu, mělo na starosti kasičky. Tam lidé mohli přispívat hasičskému sboru na aktivity především těch nejmenších.

Průvodem však slavnostní den pro Tísek neskončil. Obyvatele čekalo ještě smuteční pochování basy v místním Kulturním domě.

Autor: Věra Růčková

21.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lumír Kaválek dne 13. prosince skončil ve funkci ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o.p.s.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Představujeme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Nově vybudované a upravené přechody zvýší bezpečnost v obci

Viditelnou změnou prošel úsek silnice I/57 v Kuníně. Vzniklo několik nových přechodů pro chodce, které vyhovují platným normám, jsou nasvíceny a hlavně jsou bezpečnější.

Strážníci poučí chodce

Preventivní akci zaměřenou na chodce s názvem „Akce viditelnost“ připravuje Městská policie Frenštát pod Radhoštěm.

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

MHD v Novém Jičíně prošla radikální změnou

Od neděle brázdí ulice Nového Jičína tři nové elektrobusy pod vlajkou společnosti Arriva Morava. Cestující čeká řada novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT