V Příboře se podařilo tuto tradici po přibližně patnácti letech znovu obnovit v roce 2009. Vrátit masopust do města navrhl zastupitel Mořic Jurečka. „Každým rokem má pořád větší účast, a to především díky tomu, že se zapojily školy,“ řekla Deníku Lenka Filipová, vedoucí příborského odboru kultury.

Učitelé udělají dětem ve třídách osvětu ohledně masopustu, dozví se, co to vlastně bylo, jaký to mělo význam a v pátek odpoledne se zúčastní velkého průvodu v maskách. „Sraz je před městským úřadem, kde děti dostanou i nějaké občerstvení. K tomu, samozřejmě, hraje kapela, která je i doprovází,“ rozvedla Filipová. Masopustní průvod, jemuž budou dominovat žáci v maskách, projde celým Příborem. „Obejdou město ze strany, kde jsou dostupnější cesty,“ poznamenala šéfka odboru. Masopustní veselí startuje na náměstí Sigmunda Freuda v pátek 4. března v 15.30 hodin, průvod vyjde o půl hodiny později.

Svátky hodování si mohou zájemci přijet o den později užít do Štramberku, kde se odpoledne koná na zdejším náměstí slavnost i se zabíjačkou. „Masopustní veselí budou zpestřovat artisté, kejklíři, mimové a klauni. Ve čtrnáct hodin začíná průvod masopustních masek,“ oznamují organizátoři. Nebudou chybět ani gurmánské soutěže a živá muzika.

Místní i přespolní jsou zvaní ve stejný den na Frenštátský fašank, který proběhne na náměstí Míru ve městě pod radhošťským kopcem. Bohatý program startuje již v devět hodin, průvod vyráží od Domu kultury o půl desáté a do pochodu bude hrát dechová hudba. A do třetice také tuto sobotu již v osm ráno vyráží masopustní průvod v Tošovicích na Odersku. Sraz je u Obecního domu, kde se v deset hodin večer uskuteční také pochovávání basy.