Letošní ročník tradiční soutěže v organizaci Nadace Partnerství je už patnáctý a Zdravé město Nový Jičín se rozhodlo zapojit do ankety také občany. V pondělí 24. října se v aule radnice na Masarykově náměstí uskuteční kulatý stůl k výběru vhodných kandidátů.

„Naší snahou bude za pomoci veřejnosti vybrat takový strom, který bude mít šanci obstát v celonárodní soutěži. Největší šanci postoupit do finále mají nejen stromy, které jsou na pohled pěkné, ale především takové, které za sebou mají nějaký zajímavý příběh a podporuje je místní komunita," vysvětluje politik Zdravého města a místostarosta Ondřej Syrovátka. „Společně vybereme z navržených kandidátů 3 nejzajímavější stromy a z nich pak pomocí veřejné ankety na stránkách města zvolíme vítěze, kterého přihlásíme do celostátní soutěže," doplňuje Syrovátka.

Projekt Strom roku se snaží podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a jeho účelem je zároveň představit veřejnosti zajímavé stromy s příběhem, jež si zaslouží naši pozornost. Do veřejného hlasování je posléze vybráno 12 celorepublikových finalistů, z nichž vyjde celkový vítěz, a ten bude Českou republiku reprezentovat v mezinárodní soutěži Evropský strom roku.

„Na úvod kulatého stolu vystoupí projektová manažerka Nadace Partnerství a novojičínská rodačka Andrea Krúpová, která představí soutěž a její historii, ukáže několik finalistů z minulých ročníků a bude nám během celé diskuze k dispozici k odborným radám. Kulatému stolu předchází výstava o soutěži Strom roku 2015 ve vestibulu radnice," doplnil informace místostarosta.

Kdo má svůj tip na vhodného kandidáta do soutěže, může ho poslat až do 17. října na e-mailovou adresu zdrave.mesto.nj@gmail.com, ideálně i s fotografií a popisem místa, kde se strom nalézá. Další aktuality k soutěži najdete průběžně na stránkách Zdravého města www.novyjicin.cz/zdravemesto.