V roce 2001 musela být školka, působící ve Starojické Lhotě, místní části Starého Jičína, uzavřena z důvodů nízkého počtu dětí a špatného stavu budovy. Situace se změnila, když přišli do obce noví obyvatelé a s nimi děti. Bylo tedy záhodno uvažovat o jejím znovu otevření.

Peníze na opravy poskytl stát

Díky úsilí pracovníků úřadu a místní školky se podařilo ze státních dotací získat miliony na rekonstrukci budovy tak, aby se do ní děti mohly nastěhovat už tento školní rok v září. „V loňském roce jsme získali první čtyři miliony na opravu střechy a výměnu oken a letos další čtyři a půl milionu na rekonstrukci interiéru,“ nastínila ředitelka Mateřské školy Starý Jičín Jitka Tihelková. Kapacita budovy je padesát dětí. V příštím školním roce však budou předškoláci navštěvovat zatím jen jednu třídu, ostatní prostory se budou upravovat postupně, dle finančních možností. Další potěšitelnou zprávou bezesporu je, že objekt prošel úspěšně kolaudací. Je tedy více než pravděpodobné, že se první předškoláčci rozeběhnou po školce skutečně již v tomto roce. „Budeme mít v září naplněnou kapacitu jak školky na Starém Jičíně, to je padesát dětí, tak i té ve Starojické Lhotě, osmadvacet dětí,“ dodala Tihelková.

Úpravami projde i zahrada

Stejně jako školku čeká i zahradu velká a finančně náročná rekonstrukce. V současné době je totiž její stav velmi neuspokojivý. „Tento projekt máme připravený k financování z prostředků Evropské unie. Jedná se o rekonstrukci s výstavbou sauny,“ informovala Tihelková. Bohužel však projekt první výzvou neprošel, musí se tedy čekat na další. Podle plánu by měly vzniknout vekovní hrací plochy i zimní zahrada pro pokusy a pozorování přírody i přes zimní období. Nezanedbatelnou, a pro místní obyvatele jistě lákavou, příležitostí uvolnit se a načerpat síly by měla být i zbudovaná sauna. Ta by měla sloužit stejně dětem, jako veřejnosti. Autoři „nové“ zahrady by takovýmto způsobem chtěli realizovat projekt zvaný Školka v pohybu. Děti by díky příjemnému a zábavnému vzhledu zahrady trávily čas na čerstvém vzduchu a v přírodním prostředí, a vyvarovaly by se tak civilizačním chorobám, jako jsou například obezita či špatný imunitní systém.