„Vzhledem k nepříznivému a deštivému počasí v květnu, včely zatím neprodukují dostatečné množství medu, letos nás může zachránit ještě lípa, která kvete zpravidla v červnu,“ uvedla Marie Knödlová, včelařka z Chlebovic.

Frýdecko-místecký včelař Petr Vitula chová šedesát včelstev ve Vyšních Lhotách, Vojkovicích a Dobré. I podle něj letos včelám nepřeje počasí, ale upozorňuje i na problémy s chemizací a postřiky na zahradách, polích a loukách, to vše ovlivňuje stav včelstev a produkci medu. „Lidé dnes mají anglické trávníky, na zahradě nenajdete ani pampelišku, na ovocné stromy dávají postřiky a včely pak nemají kde sbírat,“ uvedl Petr Vitula.

Ve včelařském obchůdku v Chlebovicích, který je součástí Včelařského naučného areálu, se prodává květový med za 180 korun a smíšený za 190 korun za kilogram. „Zatím jsme cenu medu nezvyšovali. Teprve uvidíme, jak dopadne letošní sezona,“ doplnila Marie Knödlová. Včelařský spolek pro Frýdek, Dobrou a okolí připouští zdražení medu, ceny se budou pohybovat okolo 180 až 200 korun za kilogram z důvodu výrazně menší produkce proti minulému roku.

Med zakoupený přímo od včelaře by měl být i přes vyšší cenu pro spotřebitele jednoznačně lepší volbou. Medy prodávané v obchodních sítích jsou velmi často medy dovozové a obsahují tedy nektar a medovici z cizokrajných rostlin, na které nejsme zvyklí. U těchto medů často dochází k jejich tepelné úpravě nebo přidávání náhražek a látek snižujících nejen cenu, ale také kvalitu medu.

Včelaři z regionu se také vyjádřili ke kauze z minulého týdne z Šenova u Ostravy, kde uhynuly tisíce včel z důvodu otravy pesticidy. Z otravy tam viní místního zemědělce, který měl provést postřik řepkových polí tajně v noci. Chovatelé z Frýdecko-Místecka také hlásí větší úhyny včelstev, než tomu bylo v loňském roce, ale ne v takových rozměrech.