Rodný dům zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela v Hynčicích, místní části Vražného, se potýká s velkými problémy. Z veřejně přístupných záznamů v katastru nemovitostí totiž vyplývá, že na soubor nemovitostí byla nařízena nejen exekuce, ale také exekuční příkaz k prodeji nemovitosti.

„Nadační fond Rodný dům J. G. Mendela čelí jedné exekuci. Okresní soud Nový Jičín ji nařídil v červenci 2012, a to kvůli dluhu ve výši asi sedmdesát tři tisíc korun," potvrdila Deníku informaci tisková mluvčí české exekutorské komory Petra Báčová s tím, že to je částka bez příslušenství a nákladů a informace pocházejí z Centrální evidence exekucí.

Nepřiměřená reakce

Majitelem nemovitosti, a tedy i dlužníkem, je zmíněný nadační fond. Předseda správní rady Vladimír Nippert se však k situaci nechtěl příliš vyjadřovat. „Já se k tomu nevyjádřím. Takové informace jsou nesmysly. Nikomu po tom absolutně nic není," rozhorlil se a vzápětí pokračoval: „Pište, o čem máte, a nepište, o čem nemáte. Pište o tom, co je pozitivní, a nepište o tom, co jedna paní povídala. Tohle není obecní záležitost, je to soukromý problém a ne veřejný," dodal Vladimír Nippert, který je rovněž starostou obce Vražné, a položil telefon.

Přečtěte si také: Mendelův dům už není ostudou národa

Nadační fond má několik členů správní rady. Jeden z nich, Zdeněk Mateiciuc, o exekuci na rodný dům vůbec nevěděl. „Nevím o tom nic. Když jsme to zakládali, finančně jsem tam pomáhal. Pak jsem se stal členem správní rady. Žádnou schůzku jsme neměli, takže opravdu nevím," řekl Deníku.

Jaký tedy bude další osud rodného domu J. G. Mendela? „Exekuce nejprve probíhá postižením bankovního účtu. Komplikací může být fakt, že dlužící subjekt s exekutorským úřadem nekomunikuje a nejeví snahu o uhrazení pohledávky například formou splátek," nastínila možný průběh exekutorského řízení Petra Báčová.

Kde se stala chyba?
Mendelův rodný dům, neboli Návštěvnické centrum venkovského regionu Moravské Kravařsko, byl po dvouleté rekonstrukci, která vyšla na zhruba 31,2 milionu korun, slavnostně otevřen v září před šesti lety.

Objekt slouží k několika účelům. Nachází se v něm muzeum, památník zdejšího rodáka J. G. Mendela, společenský sál, učebna a také prostory k ubytování 45 lidí. Areál je oblíbeným místem pro pořádání svateb či různých oslav, konají se tam výstavy a občas také koncerty. Ale mnozí lidé mají dojem, že přesto není o rozsáhlém areálu kulturní památky příliš slyšet.

„Ten objekt mi přijde nevyužitý. Nemá žádnou propagaci, poslední aktualita na stránkách rodného domu je rok stará, a jenom oslavy a konference to asi nevytrhnou," myslí si muž, jenž si nepřál být jmenován, ale redakce jeho jméno zná.

*Článek vyšel 15. října 2013 v tištěném vydání Deníku.
Staňte se předplatiteli Deníku a získejte od nás dárek!
Více na www.mojepredplatne.cz nebo na www.epaper.denik.cz.