„Památka se nachází v čísle popisném 69, staráme se o ni, je to obecní majetek. Máme tady muzeum, kde se ukazuje dílo Johanna Gregora Mendela s edukační místností, kavárnou, kde se můžete občerstvit i ubytování, kde můžete přespat,“ popisuje starosta obce Lukáš Bršťák.

Zvláštní důraz klade na vzdělávací část expozice určené nejen pro děti. „Je tam část s genetickým, zemědělským, včelařským a meteorologickým programem,“ vysvětluje.

S krajem začalo Vražné spolupracovat na Technotrase právě díky edukačnímu centru v Mendelově domě. „My si od toho slibujeme větší návštěvnost, protože je propagovaná krajem celorepublikově. Technotrasa je už známá a běží nějaký ten rok,“ poznamenává starosta.

Mendelův dům je také využíván prakticky každý víkend svatebčany. Pro novomanžele tady zřídili tři historicky zařízené ložnice. V muzeu je naopak ukázka bydlení z Mendelových časů. Jen původ nočníku u postele není možné stoprocentně prokázat.

Naopak, předpokládá se, že v nejnovějším exponátu byl geniální vědec pokřtěn. „Je jím totiž kamenná křtitelnice, která byla nalezena v kostele svatého Petra a Pavla ve Vražném. Nálezci ji považovali za pítko pro ptáky a byla posléze rekonstruovaná. S největší pravděpodobností v ní byl Johann Gregor Mendel křtěn,“ zmiňuje jedna z průvodkyň.

Nikola Birklenová z hejtmanství Moravskoslezského kraje doplnila, že Technotrasa se od letošní sezony rozrostla například také o Futureum, které vzniklo přeměnou výklopníku a mlýnice uhlí v Dolních Vítkovicích v Ostravě, o pivovar Koníček ve Vojkovicích na Frýdeckomístecku, Imaginárium Břidlice u Budišova nad Budišovkou na Vítkovsku a středověký stříbrný důl v Horním Městě u Rýmařova.

„Technotrasa svým jedinečným konceptem představuje industriální, technické i řemeslné dědictví, návštěvníkům nabízí více než tři desítky míst s neopakovatelným geniem loci. Industriální památky jsou pro náš region ikonické a odlišují nás od ostatních,“ připomněla náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Šárka Šimoňáková.