Zejména členové Nadačního fondu Rodný dům J. G. Mendela se v sobotu 20. června sešli v Mendelově rodném domě, aby si připomněli padesáté výročí založení tohoto památníku v Hynčicích, místní části Vražného. Předseda fondu a zároveň starosta Vražného Vladimír Nippert připomněl, že památník byl otevřen 13. června 1965.

„Tehdy to bylo v neděli a otevření památníku provázela jistá opatření. Je to zajímavé proto, že to byla vesnice, která byla dosídlena, a bylo to dvacet let po válce. Tehdy se slavilo důležité jubileum, a to dvacet let od osvobození Československa slavnou sovětskou armádou, a při té příležitosti se podařila uskutečnit akce, kdy byl z iniciativy Moravského zemského muzea v Brně otevřen v Mendelově rodném domě v Hynčicích památník," uvedl Vladimír Nippert.

Dokumenty z archivu

Výstava, jež je od soboty k vidění, sestává ze šestnácti panelů, na jejichž přípravě se velkou měrou podílelo Moravské zemské muzeum Brno a Mendelianum.

„Je zajímavé, že převážnou většinu fotografií a textů a plakát, který tenkrát zval na tu akci, se podařilo dohledat až v archivech Moravského zemského muzea v Budišově u Třebíče. Jsem rád, že se to podařilo, protože po padesáti letech si připomínáme cestu, kterou se to vydalo, a doufám, že ten dům půjde dál," podotknul Vladimír Nippert.

Kulturní památka

Rodný dům Johanna Gregora Mendela byl podle Vladimíra Nipperta prohlášen kulturní památkou Československa již v roce 1958 a trvalo více než šest let, než v něm vzniknul památník věnovaný světově uznávané osobnosti.

„Je to svědectví o tom, že i za doby socialismu se podařilo něco do té doby nevídaného. Musím ale uvést, že ve státním archivu v Novém Jičíně k tomu nejde nic najít, zato je tam možno najít velmi obsáhlé závazky obyvatel obce Vražné, kteří se připravovali na to, jak tady přijedou zahraniční hosté. Ti přijeli až v srpnu, ale úklid probíhal už od dubna a trval až do toho srpna. Některé úkoly dodnes nebyly splněny. Žili jsme v té době a víme, jak to tenkrát bylo. Když jsem ve Vražném sháněl fotky, nesehnal jsem ani jednu, vyjma valašského kroužku, který na té akci vystupoval, ale nic to k tomu neříká," poznamenal vraženský starosta, jenž poděkoval těm, kdo se na přípravě materiálů k výstavě podíleli, a upozornil na komiks o Johannu Gregorovi Mendelovi, který rovněž mohou návštěvníci výstavy zhlédnout.

Setkání pamětníků

Při sobotní akci bylo i několik pamětníků, jež se zúčastnili i slavnosti před půl stoletím. Anežce Horákové bylo tenkrát devět let a příjmení měla Klimentová. Našla se na vystavené společné fotografii, focené tehdy před bývalou hasičárnou nedaleko Mendelova rodného domu. „Byla to tenkrát velká sláva. Vystoupení tady měli Valaši, hrála tady hudba, bylo to nádherné. Na chodníku byly stánky a všude bylo plno lidí. Kdo mohl, šel. Nikdo nezůstal doma," vzpomínala Anežka Horáková.

Podle starosty Vladimíra Nipperta bude výstava k vidění tak dlouho, dokud o ni bude zájem.