VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mendelův dům už není ostudou národa

VRAŽNÉ–HYNČICE – Spokojený může být starosta Vražného Vladimír Nippert. Vpátek 28. října oficiálně zpřístupnil rodný dům Johanna Gregora Mendela a zbavil tak český národ ostudy, kterou svým přístupem ktéto památce dělal.

1.10.2007
SDÍLEJ:

Zpřístupnění rodného domu Johanna Gregora Mendela.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Dům číslo popisné 69 vHynčicích, místní části Vražného bal ještě před několika lety zchátralý statek a snad kromě cedule na jedné jeho stěně nic nepřipomínalo skutečnost, že se vněm před 185 lety narodil ve světě uznávaný šlechtitel a zakladatel genetiky, zjehož poznatků mnozí čerpají dodnes.

Ve světě se přitom o místu Mendelova narození vědělo. „Jezdili tu lidi ze všech možných států. Pamatuji, že tu byli Japonci a dokonce si brali vzorky vody zpotůčku, který tady teče,“ vzpomínal před lety Nippert, jehož chátrající objekt trápil stále více. I proto vroce 2002 stál u zrodu Nadačního fondu Rodný dům J. G. Mendela. Vtom samém roce začal intenzivně pracovat na záchraně domu a oslovil kvůli tomu i krajany vNěmecku.

Ti vpátek přijeli a předali Nippertovi za jeho snahy Kravařskou medaili, nejvyšší vyznamenání udělované německými krajany zbývalého Kravařska, což je označení pro území, které kdysi zahrnovalo podstatnou část Novojičínska. Kmedaili Nippert dostal láhev bílého a červeného vína a modrou kravatu, na níž byly signatury Mendelova podpisu. „Je speciálně vyrobená pro tuto příležitost,“ poznamenal Fridolin Scholz, předseda krajanského spolku, jenž ji Nippertovi předával.

Na vraženském starostovi bylo vtu chvíli patrné, že byl naměkko. „Už jsem od nich dostal několik ocenění a věděl jsem, že něco chystají, ale toto nejvyšší vyznamenání od nich jsem ještě neměl a přiznám, že jsem rád, že to umí ocenit. Oni přispěli nějakým dílem, který sice byl dobrý, ale ne podstatný,“ řekl Nippert, jenž rekonstrukci a otevření Mendelova rodného domu bere jako poslání. „Někdy vpětadevadesátém roce jsem se začal stydět za to, jak ten dům, kde se Mendel narodil, vypadá. Jde vlastně o urovnání poměrů, abychom před lidmi, kteří tady přijíždějí kvůli Mendelovi ze všech koutů světa, nevypadali jako barbaři, kteří nectí historii,“ uzavřel Nippert.

Mendelův rodný dům se jmenuje oficiálně Návštěvnické centrum venkovského regionu Moravského Kravařska. Návštěvníci vněm uvidí expozici mapující Mendelův život i jeho vědeckou práci vBrně. Dozvědí se něco o Moravském Kravařsku i Hynčicích, mohou si prohlédnout stylově vybavenou světnici a kuchyň. Objekt bude sloužit i ke školením, a také turistům, ať už pěším či cyklistům. Vjedné části domu je totiž vybavená turistická základna smožností ubytování. Brzy vdomě vznikne informační centrum a od příštího roku i stálá průvodcovská služba.

1.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení