Skalka mohl hned vúvodu konstatovat, že měřák má určitě svůj význam. Zjednapadesáti procent, kteří porušovali rychlost nad třiapadesát kilometrů vhodině, jsme během prvních dnů klesli asi na dvacet procent. Měření ale není objektivní, protože řidič reaguje až na ceduli, a to měření je mnohem dříve. Už to ale řešíme a zanedlouho by to měla dodavatelská firma dotáhnout, tak, aby to bylo ještě lépe seřízené,“ uvedl Skalka.

Zároveň dodal, že mnozí lidé již na úřad telefonovali a ptali se, co se bude dít, když se na displeji objevila jejich registrační značka a údaj o překročení rychlosti. „zatím to bereme jako prvenci,“ řekl Skalka a poznamenal, že přístroj zaznamenává registrační značku vozidla, i když ta se nezobrazí na displeji.

„Ale funguje to, protože tam jel náklaďák, a když uviděl, jak mu to tam napsalo, kolik jel, dupl na brzdy a zezadu do něho vletěla nějaká řidička. Takže na řidiče to působí,“ přidal poznatek zastupitel Zdeněk Mateiciuc. Podle Skalky je ale na hodnocení ještě brzy. „Počkáme ještě na zmíněné úpravy a pak ztoho uděláme nějaký výstup,“ slíbil.

Zcela nový systém měření rychlosti mají Odry jako první město v republice. Systém je schopný rozlišit osobní od nákladního vozidla. V případě překročení se kromě rychlosti na tabuli objeví espézetka a třeba nápis Zpomal. Nápisy, loga a pokyny lze obměňovat,“ uvedl Radovan Fiala z firmy Taranis Invest, která systém v Odrách zavedla.

Časem by si řidiči mohli podle registrační značky vyhledat na internetu statistiku svých průjezdů.