Jednání sedmnácti měst a obcí, jejichž sdružením do MAS chtějí jejich zástupci usnadnit přístup k penězům z Evropské unie, proběhlo před pár dny na novojičínské radnici. Z prvního setkání vzešel přípravný výbor, který má za úkol připravit materiály pro zastupitelstva zúčastněných měst a obcí.

„V celé republice je sto dvanáct místních akčních skupin, které obdržely podporu evropského fondu. V okolí Nového Jičína je na mapě bílé místo,“ vysvětlil důvod setkání Jiří Krist, místopředseda národní sítě místních akčních skupin České republiky. Jak dále upřesnila tiskový mluvčí Nového Jičína Marie Machková, sídla sdružená do MAS předkládají projekty a čerpají dotaci vždy v průběhu sedmi let. Další finanční prostředky bude unie přerozdělovat v letech 2014 až 2020.

„Nyní je vhodná doba, abychom se dohodli, zda by nebylo vhodné společně se ucházet o podporu z takzvaného programu LEADER,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Přemysl Kramoliš. Dotace z toho programu mohou být použité na drobné podnikatelské aktivity, služby živnostníků, ale také mohou putovat na podporu neziskových oragnizací a spolků, na cestovní ruch či na vzdělání. „Toto je šance, jak získat peníze na malé projekty,“ doplnil Krist. Podle něj by města a obce, mezi které patří kromě Nového Jičína i Kopřivnice, Štramberk, Příbor, Závišice, Frenštát pod Radhoštěm, Trojanovice, Lichnov, Veřovice, Hodslavice, Ženklava, Mořkov, Životice, Rybí, Hostašovice, Bordovice a Tichá, pokud by se sdružily do MAS, mohly z EU ročně získat až 10 milionů korun.