Přestože energetická i ekonomická situace v České republice, stejně jako ve světě, není nejlepší, města se rozhodla, že v případě vánoční výzdoby k úsporám nesáhnou. V Novém Jičíně bude probíhat také tradiční adventní jarmark s pestrým programem. Tisková mluvčí novojičínské radnice Radka Cahlíková pro Deník uvedla, že město žádná úsporná opatření město na advent a Vánoce neplánuje.

Vernisáž Tradiční výstavy betlémů v hranické Galerii M+M, 18. listopadu 2022.
VIDEO: Vánočně laděnou hranickou Galerii M+M zdobí stovka betlémů. Podívejte se

„Město se v současné době snaží uspořit například tím, že původních světelné zdroje vyměňuje za LED svítidla,“ sdělila Radka Cahlíková.

V Kopřivnici, druhém největším městě okresu Nový Jičín, se vedení města k adventu a Vánocům staví obdobně. Mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková informovala, že vánoční výzdoba v Kopřivnici se nijak omezovat nebude. „Bude v rozsahu z minulého roku,“ poznamenala Lucie Macháčková.

Také Frenštát pod Radhoštěm bude mít výzdobu jako loni. Deníku to potvrdila tisková mluvčí Městského úřadu Frenštát pod Radhoštěm Iva Vašendová, která připomněla, že město si výzdobu každoročně pronajímá.

Ladovská zima ve Štramberku.
FOTO: Zasněžená romantika. Ladovská zima v malebném Štramberku je dechberoucí

Na pěkně vánočně ozdobené město se mohou těšit také obyvatelé Studénky. Starosta města Libor Slavík potvrdil, že žádné omezení v tomto ohledu město nechystá. Podobné to je i v Příboře. Místostarostka Dana Forišková podotkla, že město šetří tím způsobem, že například vyměňuje staré žárovky za úsporné.

„Dokonce jsme nakoupili novou vánoční výzdobu a tu předešlou instalujeme v místních částech,“ dodala příborská místostarostka, s tím, že ještě budou řešit otázku pravidelného ohňostroje – jestli ho nechat v původním čase, přesunout kvůli dětem například na novoroční odpoledne anebo zcela zrušit z úsporných důvodů.

Zasněžená hukvaldská obora 19. listopadu 2022.
VIDEO: Daňci v hukvaldské oboře si o víkendu užívali sněhovou nadílku

Na vyzdobené náměstí a okolí se mohou těšit také ve Štramberku. David Plandor, starosta Štramberka uvedl, že osvětlení mívají skromné a vánoční strom je napojený na veřejné osvětlení. „Nějaké omezování jsme neřešili a asi ani nic omezovat nebudeme,“ řekl David Plandor.