Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města na Novojičínsku vycházejí vozíčkářům vstříc

Novojičínsko - Být imobilní neznamená jen mít specifické zdravotní problémy. Na některých místech to může znepříjemnit nebo zcela znemožnit kontakt s okolním světem.

3.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Attila Racek

Města proto realizují různé projekty, které mají za cíl zpřístupnit úřední budovy či jen usnadnit pohyb po chodnících lidem na vozíčku nebo třeba maminkám s kočárky.

Například Odry se s tímto problémem chtějí vypořádat projektem Páteřní bezbariérová trasa v Odrách. Projekt má celkem tři části a počítá s úpravou chodníků a přechodů pro chodce v úsecích od klubu Zvoneček po zdravotní středisko, od střediska po Masarykovo náměstí a od náměstí po Domov Odry.

Nyní se město zaměřilo hlavně na část mezi zdravotním střediskem a náměstím, přičemž se úpravy dotknou i přechodu pro chodce v Zámecké ulici, v místě, kde ústí do ulice 1. máje.

Oderský projekt byl doporučen Vládním výborem pro zdravotně postižené občany k financování, což v praxi znamená, že město může na vybudování této bezbariérové trasy žádat příslušné instituce o dotační prostředky. Právě na výše popsaný úsek podalo město žádost o dotaci na Státní fond dopravní infrastruktury. „Vzhledem k tomu, že se na této trase nachází objekt zdravotního střediska, bude pro nás také stěžejní bezbariérově upravit tento objekt. Finanční prostředky na úpravu zdravotního střediska se budeme snažit získat z prostředků Ministerstva zdravotnictví České republiky,“ podotkl starosta Oder Pavel Matůšů.

Do střediska by se tak v budoucnu mohli bez problémů dostat vozíčkáři, pro které je vstup do budovy opravdová výzva. „Navazující trasa vede podél silnic první třídy k nemocnici a dále jakoby zpět směrem na Masarykovo náměstí. Na trase je potřeba vedle obnovy dvou přechodů, k ZŠ Komenského a nemocnici, a chodníků vybudovat také přechod s ostrůvky v ulici Zámecké a 1. máje, jehož délka neodpovídá standardům a je velmi nebezpečný i pro občany bez omezení,“ vysvětlil oderský starosta Pavel Matůšů.

Jedna z tras počítá s bezbariérovou úpravou úseku od klubu Zvoneček ke zdravotnímu středisku. Podle Kláry Galetkové z klubu by to tamní klienti jen uvítali.

„Jsou tady klienti, kteří sice chodí, ale občas musejí využít vozíčku, a opravdu je to celkem zoufalé. Kolikrát je na začátku chodníku sjezd, ale na jeho konci už zase není. Tyhle úpravy ocení určitě všichni, kdo ten vozík potřebují,“ zmínila Klára Galetková za Zvoneček, jenž poskytuje sociální aktivizační služby pro rodiny s dětmi a centrum denních služeb pro zdravotně nebo mentálně postižené osoby.

Navrženy jsou i další trasy, které by měly navazovat na páteřní trasu. Jejich realizace se však odvíjí od získávání dotačních prostředků nebo budou postupně financovány ze zdrojů města.

V bezbariérových úpravách pokračují i jiná města, například Bílovec nebo Kopřivnice. V Bílovci se jedná o dlouhodobý projekt Bílovec bez bariér a město s ním začalo v roce 2007. Od té doby byly vybudovány bezbariérové přístupy na městském úřadě, ve smuteční síňi či v domě kultury. Pamatuje se také na chodníky, které jsou postupně upravovány

Kopřivnice zase od roku 2010 realizovala bezbariérové úpravy na trase od domu s pečovatelskou službou na České ulici, přes Příčnou ulici, podél Obránců míru, až po budovu městského úřadu. V současnosti je zpracovaný projekt na pět dalších přechodů: „Čtyři v okolí křižovatky Obránců míru s ulicemi Školní a Francouzská a jeden přechod přes ulici Záhumenní u České spořitelny, který byl vloni alespoň částečně upraven tím, že byly doplněny signální a varovné pásy,“ doplnila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková.

Autor: Věra Růčková

3.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení