Přestože většina měst zažívá již několikátou vlnu privatizace obecních bytů, každé si mnoho bytových jednotek drží. Důvod je více. Neprodávají se například byty v domovech s pečovatelskou službou, byty, určené pro sociálně slabé, případně byty, jejichž prodej je omezen časovou lhůtou, po kterou musí zůstat v majetku města. To například v případě, že město je stavělo s přispěním státní dotace.
Asi nejvíce obecních bytů ke konci loňského roku držela Kopřivnice, a to 1281. K privatizaci, v její druhé etapě, město vyčlenilo 289 bytů. Necelou tisícovku bytů vlastnil ke konci loňského roku i Nový Jičín. „Jsou v tom zahrnuty sociální byty, byty v DPS i holobyty,“ upřesnil místostarosta Nového Jičína Vladimír Bárta. Zhruba třicet bytů chce město prodat.
Relativně velmi nízký počet obecních bytů má v současné době Studénka. Vlastní jich 228, z toho 37 je v domě s pečovatelskou službou. Nyní tam končí třetí vlna privatizace. V Bílovci měli počátkem loňského listopadu 354 bytů, o nějaké plošné privatizaci město neuvažovalo. „O prodeji bytových domů rozhoduje zastupitelstvo města v návaznosti na požadavky stávajících nájemců bytů,“ odpověděli písemně zástupci města.
V Odrách měli ke konci roku 444 obecních bytů, z původních 762, které evidovali v roce 1997, když tam zahájili privatizaci. Prodeje bytů v současné době pokračují ve Fulneku, kde ze zahájené privatizace zývá doprodat ještě 56 bytů v obytných domech. Celkově má město ještě 309 bytů. Poměrně slušný počet bytů na počet obyvatel si drží také Štramberk. Momentálně jich město vlastní 220, z toho ale 89 již loni bylo určeno k privatizaci.