V Kopřivnici se u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka sejdou zástupci města spolu se členy Masarykova demokratického hnutí a Vojenského sdružení rehabilitovaných. Ti položí tradičně kytici k pomníku prvního československého prezidenta, přičemž slavnostní atmosféru podtrhne také vystoupení Pěveckého sdružení Kopřivnice.

„K slavnostní chvíli u pomníku zve město všechny, kteří si chtějí připomenout události roku 1918 a uctít památku těch, kteří se zasloužili o ukončení první světové války, uznání národních práv Čechů a Slováků a vznik samostatného Československého státu," informovala mluvčí kopřivnické radnice Jana Hromočuková s tím, že začátek pietní akce je v 17 hodin.

SETKÁNÍ U PAMÁTNÍKU

V podobném duchu se ponese vzpomínková akce také o pár kilometrů dále, v Příboře, která se uskuteční ve čtvrtek od 17 hodin u památníku Tomáše Garrigua Masaryka poblíž příborského Masarykova gymnázia. V programu vystoupí zdejší Dechový orchestr mladých a stejně jako v Kopřivnici nebude chybět ani položení kytic k pomníku. Ve Frenštátě pod Radhoštěm si Den vzniku samostatného československého státu připomenou hned nadvakrát. První z akcí se bude konat zítra od 14.30 hodin.

„Představitelé města položí kytici k sousoší Boje dobra se zlem od Albína Poláška před budovou muzea," sdělila Iva Vašendová, mluvčí frenštátského městského úřadu. Druhá vzpomínková akce o den později pak bude patřit široké veřejnosti. Významné výročí si mohou lidé připomenout spolu s Nadací Dra Eduarda Parmy, advokáta ve Frenštátě, a jeho manželky Betty Heleny Parmové, a to od 11 hodin u pomníku T. G. Masaryka na Horečkách při krátkém vzpomínkovém ceremoniálu.

SLAVNOSTNÍ KONCERT

Vzpomínat se bude také ve Fulneku. Město zve všechny zájemce na slavnostní koncert k výročí vzniku republiky, jenž se uskuteční v den státního svátku od 16 hodin ve velkém sále tamního kulturního centra. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení dechové hudby z Nového Jičína. Vstupné je dobrovolné.