Zachytit v ulicích obrázek sypače nebo automobilu technických služeb, který pluhem shrnuje sníh na krajnici, bylo letos velice vzácným úkazem, což se promítlo většinou pozitivně do toho, v jakém stavu jsou na začátku března silnice i chodníky. Například v Novém Jičíně je třeba zamést téměř dvě stě kilometrů komunikací.

„Letos nelze hovořit o jarní očistě města, jak ji chápeme z dřívějších roků. Zima je mírná, vozovky a chodníky jsme kamennou drtí téměř nesypali. Silnice ještě nezametáme, ale už jsme vyčistili kanalizační vpustě a nyní pročišťujeme odvodňovací žlaby u komunikací. Také obnovujeme dopravní značení a opravujeme lavičky a dětská zařízení na hřištích," uvedl vedoucí střediska místních komunikací novojičínských technických služeb Petr Slotík.

Práce do dubna

Pracovníci technických služeb musí dát „do pucu" 126 kilometrů silnic a sedmdesát kilometrů chodníků. Od konce února nelení také zaměstnanci starající se o veřejnou zeleň. Už teď sundávají z květin a keřů zimní krytí a čistí travnaté plochy. „V terénu jsou nyní tři desítky lidí a dva metací stroje. Další dva vozy budou do očisty zapojeny v průběhu března. Úklid by měl být hotov do konce dubna. Záleží ovšem na počasí," upřesnila mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Momentálně jsou v ulicích vidět dva speciální stroje čistící chodníky a krajnice a za dva týdny je doplní i metací vůz. „V záloze máme ještě jedno auto, které je ale zatím osazeno pluhem na zimní údržbu. Na přelomu března a dubna, pokud se nevrátí zima, vůz odstrojíme a i on vyrazí do ulic," dodal Slotík s tím, že v rámci rajónového čištění ulic se bude opravovat i vodorovné dopravní značení na parkovacích místech.

Současná zima nezima přinesla silničářům, a právě i některým technickým službám, nemalé finanční úspory a třeba v Příboře, pokud už nepřijde větší neočekávaná sněhová nadílka, zainvestují více do zeleně, konkrétně do letní výsadby okrasných květin. S ušetřenými penězi počítají také ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde technické služby nebudou muset utratit po zimě tolik za poničené silnice.