Novela zákona o hmotné nouzi, která vejde v účinnost od 1. ledna 2009, ukládá povinnost vyplácet občanům nejméně třicet pět procent dávek formou poukázek. „Tím se má zamezit tomu, aby někteří příjemci nevyužívali finance na nákup alkoholu a podobně,“ vysvětlila pracovnice oddělení dávek hmotné nouze v Novém Jičíně.

Touto novelou se už začal řídit například Nový Jičín, který vypsal veřejnou zakázku na dodavatele poukázek. „Poukázky budou opravňovat klienty Městského úřadu Nový Jičín k nákupu zboží ve stanovené hodnotě a ve smluvních prodejnách dodavatele,“ uvádí oficiální výzva k podání nabídky. Podle ní požaduje město poukázky v nominální hodnotě 50, 100 a 500 korun, které lidé budou moci využít k nákupu potravin, základních hygienických potřeb, oděvů a obuvi.

Problém je, že na vesnicích a menších městech spousta obchodů stravenky nepřijímá. To se také stalo hlavním měřítkem při hledání vhodného dodavatele v Bílovci. „Hlavním kritériem bylo, jak která firma dokáže své stravenky co nejvíce uplatnit v bíloveckých prodejnách,“ uvedl tajemník Městského úřadu v Bílovci Rostislav Musila. Podle něj bude tamější sociální odbor k žadatelům o dávky přistupovat individuálně.

„Pokud bude u někoho podezření na gamlerství, budou mu dávky vypláceny formou poukázek i ze šedesáti procent,“ řekl Musila. „Jestli ale lidé budou se stravenkami kupčit a prodávat je za nižší ceny, aby měli peníze v hotovosti třeba na alkohol, to my nevíme,“ dodal Musila.

Snaha o výběr vhodného dodavatele je však možná zbytečná v případě obou měst. Senát má totiž na stole otázku, zda stravenky zachovat nebo zrušit. „My se poukázkami také zabýváme, ale je pro nás těžké, jak se k tomu postavily ústřední orgány. Poukázky sice mají fungovat od začátku roku, ovšem zároveň je v senátu pozměňovací návrh, aby od ledna nefungovaly,“ nastínil problém Petr Mlčoch, tajemník Městského úřadu v Odrách.

„Vyčkáme na senát, který zasedá už tuto středu. Pak by mělo být jasno. Pokud senát novelu schválí, všechno pro nás padá. Pokud ne, vypíšeme okamžitě výběrové řízení na dodavatele,“ informoval Mlčoch.

Za jeden provaz v tomto táhnou i s Fulnekem. „Poukázky řešíme, akorát čekáme, jestli budou platit nebo ne. Přesto raději chystáme výběrové řízení na firmu, která případně poukázky dodá. Chceme být připraveni,“ zdůraznil místostarosta Fulneku Jaroslav Štekbauer. „Dodavatele vybereme a v posledním bodě smlouvy napíšeme, že v případě novely zakázka padá,“ dodal na závěr Štekbauer.

MARKÉTA KOVALOVÁ
VĚRA RŮČKOVÁ