Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město bude mít dalšího čestného občana

Nový Jičín /AUDIO/ - Vše nasvědčuje tomu, že město Nový Jičín bude mít již brzy dalšího čestného občana. Městská rada totiž schválila návrh udělit toto významné ocenění Václavu Ptáčkovi, osobnosti novojičínského hudebního života.

5.11.2010
SDÍLEJ:

Václav Ptáček i v osmdesáti stále rád hraje na klavír a skládá písně.Foto: Josef Gabzdyl

Počet čestných občanů města Nový Jičín se s největší pravděpodobností brzy rozroste. Městská rada totiž schválila návrh Klubu rodáků a přátel Nového Jičína přiřknout tento významný a málokdy udělovaný titul osobnosti novojičínského hudebního života, Václavu Ptáčkovi. Návrh rady musí projít ještě nově zvoleným zastupitelstvem.

Václav Ptáček by se získáním čestného občanství zařadil mezi novojičínské osobnosti, ke kterým patří první předseda Klubu rodáků a přátel města Ervín Bártek či Max Mannheimer, jenž přežil nacistické koncentrační tábory a stal se předsedou sdružení bývalých vězňů v Dachau. Titul čestný občan by podle představitelů Klubu rodáků a přátel Nového Jičína měl obdržet nejen za svůj kulturní přínos městu, ale také za letitou práci s mladými zpěváky a muzikanty. „Pan Ptáček v září oslavil osmdesátiny, takže je vhodné, aby Nový Jičín uctil jeho celoživotní dílo,“ zdůvodnil navržení předseda klubu Pavel Wessely a dodal: „Jako jeden z několika lidí, kteří po druhé světové válce navázali na muzikálnost města, představoval záruku výchovy mnoha mladých muzikantů. Navíc založení Ondrášku znamenalo obrovské obohacení kulturního života.“

Novojičínští radní návrh jednomyslně schválili. „Pan Ptáček je součástí hudební tradice Nového Jičína, podobně jako Karel Kryl nebo dirigent Antonín Tučapský. Domnívám se, že udělení čestného občanství právě jemu je velmi dobrý počin,“ řekl starosta Nového Jičína Ivan Týle a dodal, že návrh na udělení titulu rada postoupila zastupitelstvu.

Václav Ptáček je nejen zakladatelem ve světě známého pěveckého sboru Ondrášek, hudebníkem a kantorem, ale také autorem slavnostní znělky Vivat Nový Jičín, která doprovází nejrůznější městské slavnostní události. K městu klobouků má velmi vřelý vztah. „Odmalička se hrdě hlásím k tomu, že jsem rodák z Nového Jičína. Toto město mi přirostlo k srdci,“ uvedl v rozhovoru Ptáček. Láska k městu Václava Ptáčka, i přes mnohé životní komplikace, provází již od útlého věku. Přestože se v Novém Jičíně narodil, mnoho nechybělo a tento výborný hudebník svou lásku k umění předával lidem úplně někde jinde. „I když jsem se tady narodil, za sudet jsme celá rodina museli pryč,“ zavzpomínal Ptáček a pokračoval: „Protože jsme se sem ale potají vraceli, třeba k babičce na prázdniny, kontakt s Novým Jičínem nám zůstal i během války.“ Po jejím skončení se otec Václava Ptáčka, jenž byl katastrálním úředníkem rozhodoval, kam se společně s rodinou přesune. „I když tatínek měl možnost pracovat v Brně, Olomouci nebo Ostravě, nakonec zvítězila jeho láska k rodné hroudě a rozhodl, že půjdeme sem,“ doplnil sbormistr.

Navržení jeho osoby na čestného občana města je pro Ptáčka velkým překvapením a poctou zároveň. „Když jsem se to z úst pana starosty Týleho dozvěděl na koncertě, bylo to pro mě velké překvapení. Velmi si toho považuji, protože mám Nový Jičín rád, přirostl mi k srdci,“ přiznal Ptáček a dodal: „Už jako malý jsem se svým rodným městem všude chlubil. Často jsem s klukama říkali, že například takové koupaliště, jaké máme my u nás, nikde jinde nemají, že takové kino, jako máme my, také určitě ne. A ono dětské nadšení, že naše město je tak krásné, že tyto věci snad ani nikde jinde být nemohou, mi vydrželo dodnes.“

Autor: Jana Hromočuková

5.11.2010
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení