VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město natočilo spoty proti trikům obchodníků

Kopřivnice - Varováními před neuváženými půjčkami a podomními obchodníky jsou v současné době „masírováni" obyvatelé Kopřivnice. Město investovalo do natočení preventivních klipů.

24.12.2012
SDÍLEJ:

První spoty, které varovaly před rizikovým chováním maldých, vznikly před dvěma lety. Poté z nich jejich tvůrci udělali film Hráči se životem. Premiéru doprovázela vernisáž fotografií.Foto: Archiv/Deník

Bojovat proti neuváženým půjčkám, masáži reklam a také trikům nejrůznějších prodejců se rozhodli v Kopřivnici. Využili k tomu netradiční prostředek, preventivní videospoty.

Preventivní videoklipy nejsou v Kopřivnici žádnou novinkou. Již před dvěma lety mohli tamní obyvatelé během vysílání místního televizního zpravodajství vídat kampaně zaměřené na rizikové chování mládeže. Tentokrát se ale město rozhodlo zaměřit na širší okruh obyvatel, a to na spotřebitele.

Výsledkem snahy varovat Kopřivničany před neuváženými půjčkami a nejčastějšími triky podomních prodejců jsou krátké loutkové spoty, jejichž vysílání spustila místní televize 7. prosince. „Poslední dobou jsou spotřebitelé pod velkým tlakem masivních reklamních kampaní, které je nabádají k okamžité koupi produktů díky takzvaným rychlým půjčkám a nevýhodným úvěrům. Vlivem nízké informovanosti v oblasti finanční gramotnosti pak často dochází k zadlužování domácností," objasnila důvody vzniku projektu Blanka Mikundová z kopřivnického odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Zároveň neopomněla zmínit cílovou skupinu, na kterou jsou tyto „útoky" mířeny. „Častým terčem podomních prodejců zůstávají především senioři. Prodejci jim nabízejí nekvalitní zboží za přemrštěné ceny. Není tedy divu, že odborné poradenství v těchto oblastech patří k nejžádanějším činnostem zdejší Občanské poradny," přiznala Blanka Mikundová.

Klipy byly natočeny v rámci projektu Bludný kruh financí, jehož součástí bylo také několik seminářů, zaměřených na různé cílové skupiny obyvatel, zavedení stejnojmenné rubriky v tamních novinách či vytvoření informačních brožur, které si mohou občané vyzvednout na odboru sociálních věcí a zdravotnictví v 2. patře kopřivnické radnice.

Tento způsob boje s nešvary není v Kopřivnici ničím novým. Již před několika lety se parta mladých nadšenců rozhodla natočit spoty na motivy známých televizních šotů „Nemyslíš, zaplatíš". V nich chtěli tvůrci upozornit na následky neuváženého a riskantního chování. Protože se klipy podařilo propojit dějovou linkou, výsledkem natáčení byl nakonec dvacetiminutový snímek nazvaný Hráči se životem. „Ten má děti a mládež nejen varovat před rizikovým chováním, ale i ukázat jeho závažné důsledky," uvedli tenkrát jeho tvůrci s tím, že hraný dokument slouží jako výchovná pomůcka při výuce v místních školách.

Autor: Jana Hromočuková

24.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení