Možnosti jak zmírnit dopady ekonomické krize, hledá novojičínská radnice na všech frontách. Již v polovině února letošního roku zadal starosta města Ivan Týle vedoucím odborům nelehký úkol, aby našli ve svých rozpočtech finance, které by město mohlo ušetřit. Nyní novojičínští konšelé chtějí pomoci také podnikatelům, kteří si pronajímají nebytové prostory města, především v památkové rezervaci.

Ročně přijde do městské kasy za pronájem těchto nemovitostí částka kolem patnácti milionů korun. „V posledních letech bylo pravidlo, že jsou tyto finanční prostředky investovány zpět do těch nemovitostí, především v památkové rezervaci,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Milan Šturm. Podle jeho informací místním podnikatelům v poslední době klesají tržby. Proto se radní na svém posledním zasedání rozhodli, že pro letošní rok udělají výjimku a nebudou valorizovat nájemné o inflaci tak, jak tomu bylo v letech předešlých.

„Je to ze strany města malinkatý ústupek, v řádu půl milionu korun, který bude chybět v pokladně města. Věříme, že to podnikatelům pomůže, a chceme předejít tomu, aby se nám centrum města vysídlilo,“ objasnil opatření Šturm.

Zvyšování nájmu o inflaci je mezi městem a podnikateli podloženo smlouvou. Rada města má plné kompetence valorizaci schválit nebo neschválit.

Ovšem nejde o jediné zvýhodnění ze strany novojičínské radnice naplánované na tento rok. Probíhající rekonstrukce Masarykova náměstí, jež potrvá až do konce srpna, nehraje do not především zdejším restauracím. Město si je vědomo faktu, že stavební práce spoustu hostů odradí od návštěvy venkovního posezení gastronomických zařízení. „Co se týká předzahrádek, tak chceme odpustit nájem,“ sdělil starosta Ivan Týle.