Internetová stránka www.facebook.com/novyjicin spatřila světlo světa ve čtvrtek 21. ledna a před včerejším polednem měla 506 fanoušků. Proč se radnice rozhodla účet zřídit, vysvětlil její mluvčí Josef Gabzdyl, který se o chod stránek stará: „Chceme dát možnost diskuse i mladším občanům, ačkoliv na Facebooku jsou pochopitelně lidé všech věkových kategorií. Zajímají nás jejich postřehy, návrhy, typy. Město má zároveň mnoho příznivců, z nichž někteří žijí tisíce kilometrů daleko, a i ti se jistě rádi zapojí.“

Z oficiálních internetových stránek města bude časem přímý odkaz na Facebook. Registrovaným uživatelům stačí ve vyhledávači populární sociální sítě zadat Město Nový Jičín. Jak upřesňuje tiskový mluvčí, na Facebooku je již několik stránek věnujících se Novému Jičínu. „Radniční stránka se proto zaměří zejména na informování o aktualitách na úřadě i ve městě, chybět nebude ani zpravodajství nebo zajímavé snímky ze současnosti i historie Nového Jičína,“ upřesnil Gabzdyl, který věří, že se nová služba postupně stane neodmyslitelnou součástí neúřední komunikace mezi radnicí a občany.

Právě diskuze na současných stránkách města zcela chybí. Před jejím zrušením byly na webu Nového Jičína předem určená témata, kde mohli občané diskutovat se zástupci města i mezi s sebou. Později se však stala místem nekonečných textů pravidelných stěžovatelů, jejíchž počet by se dal spočítat lehce na prstech jedné ruky, nevalná a dosti chaotická byla i vizuální stránka celé diskuze. Pomyslným posledním hřebíčkem do rakve debatního fóra byla povinná registrace přispěvovatelů.

Novojičínský Facebook bude sloužit také dalším organizacím, Městské kulturní středisko (MěKS) nevyjímaje. „Jsme organizace, která je blízká mladým lidem, takže s nimi musíme držet krok i v tomto směru,“ uzavřel programový pracovník MěKS Jiří Macíček.

Fanouškovská základna na „facebookovské“ stránce města zatím stoupá strmě vzhůru. Jen během psaní tohoto článku jich přibylo dvacet.