O pořízení aplikace Mobilní rozhlas rozhodla nedávno Rada města Odry. O systému se hovořilo na posledním zasedání zastupitelstva Oder.

„Tato aplikace se dá stáhnout do mobilu, bude to další komunikační kanál mezi městem a občany. Cíleně se prostřednictvím této aplikace mohou oslovovat jednotlivé skupiny obyvatel, například ulice. Když bude známo, že někde například nepoteče voda, tak oslovíme jen obyvatele té konkrétní ulice a pošleme jim zprávu do mobilu,“ uvedla Alena Buczková, vedoucí odboru kultury a školství oderské radnice.

Jak uvádí provozovatel služby na svých webových stránkách, město může své obyvatele prostřednictvím aplikace upozornit například na hrozící nebezpečí, na různé uzavírky ulic, na akce.

Aplikace rovněž umožňuje dělat ankety a má také zajímavou funkci, která se nazývá Fotohláška. „Obyvatelé například mohou vyfotit nějaké místo nebo něco, co se jim nelíbí odpad, nebo nepořádek u kontejnerů. Tou aplikací to mohou poslat na město, které se tím bude zabývat. Zprávu obdrží člověk, který ji přepošle na příslušný odbor,“ vysvětlila Alena Buczková.

Starosta Oder Libor Helis doplnil, že radní se výběrem mobilní aplikace zabývali zodpovědně.

„Myslím si, že jsme se shodli na tom, že je to jedna z moderních metod jak být v kontaktu s obyvateli. Jsme si vědomi, že pokud se aplikace neosvědčí a nebude dobrá, mohou nám to občané vytýkat a těžce je budeme přesvědčovat o něčem dalším. Vše jsme zvážili a i přesto jsme naznali, že musíme jít s dobou,“ řekl Libor Helis.

Na dotaz zastupitele Martina Šmause, kolik by aplikace mohla mít uživatelů, starosta odpověděl, že firma vše měsíčně vyhodnocuje. Podle toho se uvidí. „Říkali ale, že pokud mají zkušenosti, pak v případě rozhlasu či zpravodaje bývá reakce obyvatel od sedmi do deseti procent. Tam, kde to ve městech zavedli, mají odezvy až sedmačtyřicet procent,“ pokračoval starosta.

Alena Buczková poté doplnila, že systém má ještě jednu výhodu. „Kdo si aplikaci instaluje a přejde do města, které aplikaci používá, pak se mu aplikace automaticky přihlásí a načtou se mu turistické informace toho města,“ upřesnila Alena Buczková.

Město zatím pořídilo aplikaci na dva roky za zvýhodněnou cenu 30 tisíc korun. V České republice tento systém zatím používá okolo 150 obcí či měst.