Novojičínská radnice hodlá letos v městské památkové rezervaci utratit za opravy více než sedm milionů korun.

„Stavební obnovou projde pět nemovitostí a na tři z nich město získalo z Ministerstva kultury dotaci ve výši 770 tisíc korun. V letošním rozpočtu má radnice na rekonstrukci domů na náměstí vyčleněny čtyři miliony korun. Dalších 3,5 milionu korun půjde na sanaci historických budov v ulicích okolo náměstí,“ sdělila Marie Machková, mluvčí města.

Měšťanské domy a vůbec celé čtvercové náměstí, jež ze všech čtyř stran lemuje loubí, patří mezi nejkrásnější v České republice. Bohužel lokalitu ale zároveň tíží odchod obchodníků z centra, o čemž vypovídá řada prázdných výloh a nevyužitých komerčních prostorů.

Jednou z nejkrásnějších staveb zde je renesanční dům Stará pošta z roku 1563, pro kterou jsou typické dvě arkády. Objekt, ve kterém sídlí místní městské kulturní středisko, prošel rekonstrukcí v loňském roce. Letos se dostane na další domy v jeho blízkém okolí.

„Do obnovy nemovitých kulturních památek investujeme každý rok. Letos budeme v domech na Masarykově náměstí, ale i v přilehlých ulicích, které jsou součástí městské památkové rezervace, převážně měnit okna a dělat nové fasády. Jsem rád, že se nám již několik let daří na regeneraci historického dědictví získávat dotace z Ministerstva kultury a Moravskoslezského kraje,“ řekl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

Tyto investice jsou hrazené nejen z městské kasy, ale také z rozpočtu dalších institucí. Z jakých, prozradila Barbora Kaštovská z odboru školství a kultury novojičínské radnice:

„V tomto roce jsme opět kromě Ministerstva kultury, které nám již přislíbilo 770 tisíc korun, oslovili i Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Podali jsme žádost na částku půl milionu korun, ale výsledek řízení ještě neznáme.“

Kromě domů na Masarykově náměstí se budou letos opravovat nemovitosti v ulici 28. října, Generála Hlaďo, v Havlíčkově, Jungmannově a Dobrovského ulici.

„Do záchovných prací v celé městské památkové rezervaci chce radnice investovat přibližně 7,5 milionu korun,“ potvrdila Marie Machková.