„No, tak to je výborné. Jsem opravdu zvědavá, co teď budeme dělat. Já nastupuji od září do práce, manžel je také zaměstnaný a dceru nám, přestože má čtyři roky pryč, do školky nevzali.“ Tato věta byla vloni, v menších či větších obměnách, slyšet z úst téměř sto padesáti rodičů z Kopřivnice. V místních mateřských školách byl akutní nedostatek míst, takže se spousty dětí, přestože splnily stanovené podmínky, do zařízení nedostaly.

Letos se karta obrátila. Město vyslyšelo naštvané hlasy rodičů a nejenže rozšířilo kapacity stávajících zařízení, ale také zřídilo jedno zcela nové. Nová mateřská škola, která nyní čítá jedno oddělení, brzy ale dojde k jejímu rozšíření, vznikla v prostorách Základní školy 17. listopadu v Kopřivnici. První děti přivítaly nové paní učitelky v pondělí 19. září.

Otevřením zařízení vzrostla kapacita v kopřivnických mateřských školách o dalších 28 míst. Zatímco v loňském roce byl počet míst 645, letos je, díky navýšení kapacit ve stávajících zařízeních a zřízení nové školky, míst již 750. „K prvnímu nárůstu míst došlo již v loňském roce, a to díky rekonstrukci mateřské školy v Mniší a souhlasu hygieny se zvýšením počtu míst v jednotlivých odděleních mateřských škol přímo ve městě. Přesto se ale město rozhodlo přikročit ještě ke zřízení nového zařízení,“ okomentovala vznik nové školky kopřivnická tisková mluvčí Lucie Petříčková s tím, že prostory na Základní škole 17. listopadu k tomu byly ideální.

Kopřivnická základka se, stejně jako ostatní školy na Novojičínsku, potýkala s nedostatkem žáků. Prostory, které zely prázdnotou, se proto rozhodla věnovat předškolním dětem. „Měli jsme k dispozici celé patro a spousta rodičů vítala možnost mít své školáky i mladší děti v jedné budově. Proto město vyčlenilo ze svého rozpočtu potřebné finance, vyřídili jsme nutná povolení a od konce června zde probíhaly intenzivní stavební práce,“ vysvětlil ředitel ZŠ a MŠ 17. listopadu Jiří Stoško.

Aby měla jak škola, tak nová školka oddělené prostory, prošla budova rekonstrukcí. Při té byla nejen oddělena obě zařízení, ale také byla vybudována jídelna a samostatný vstup jak do zařízení, tak na zahradu. Každá třída pro nejmenší nyní disponuje také vlastní šatnou, hernou a hygienickým zázemím. Protože o místa ve školkách mají velký zájem také rodiče, jejichž děti ještě nemají tři roky, rozhodli se jim v nové školce vyjít vstříc.

„Vzhledem k tomu, že většina přihlášených dětí dovrší tři roky až v lednu a následujících měsících, bude druhé oddělení mateřské školy otevřeno až začátkem příštího roku,“ potvrdil ředitel s tím, že zájem o místa je tak velký, že již nyní je přihlášen dostatečný počet dětí na to, aby byla naplněna celková kapacita 56 míst.

Většině rodičů v Kopřivnici díky navýšení míst ve školkách spadl kámen ze srdce. „Našemu Tomášovi budou v dubnu tři roky. Přihlášku do nové školky jsme si podali, protože bych od ledna měla nastoupit zpět do práce. Doufáme, že se na nás tedy dostane a syna nám od ledna vezmou,“ doufá maminka jednoho z přihlášených dětí. Kopřivnice se díky vstřícnému kroku směrem k rodičům předškolních dětí zařadila po bok novojičínských měst, která problémy s počty míst v mateřských školách vyřešila již v předchozích letech.