Dvě sta pět obcí s rozšířenou působností z celé republiky bylo zařazeno do srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2010. Tento test, který vyhlašuje týdeník Ekonom, má vyhodnotit, nakolik jsou města schopna poskytnout podnikatelům vhodné podmínky pro rozvoj jejich aktivit. Samosprávy byly sledovány na základě padesáti kritérií, rozdělených do šesti oblastí – současný rozvoj podnikatelského prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, podmínky pracovního trhu, ceny a průzkum mezi více než 10 tisíci podnikateli, garantovaný agenturou Datank. Praha a její městské části byly hodnoceny zvlášť.

Žádné z měst Novojičínska se neumístilo v první padesátce. Kopřivnice zaujala v celorepublikovém žebříčku 69. místo, a stala se tak pomyslným vítězem regionu. „Kopřivnice má, ve srovnání s ostatními městy republiky, vysoké hodnocení veřejné správy. Místní radnice je úspěšná v získávání evropských peněz a má nadprůměrný podíl kapitálových investic,“ vysvětlil za organizátory Karel Goldmann. Starosta Kopřivnice Josef Jalůvka dodal, že se město skutečně snaží vycházet svým obyvatelům co nejvíce vstříc. „Snažíme se průběžně přizpůsobovat webové stránky, podávat informace z radnice, kromě toho máme svoje noviny a televizi. Snažíme se zvát podnikatele ke všem důležitým rozhodnutím o budoucnosti města,“ rozvedl starosta Jalůvka s tím, že se také dvakrát do roka konají schůzky s nejvýznamnějšími firmami.

Mezi další města Novojičínska hodnocená podnikateli patřily také Odry, Frenštát pod Radhoštěm, Bílovec a Nový Jičín. Odry se umístily na 74. místě, za nimi, s odstupem čtyř desítek příček, je na 112. místě Bílovec. Následuje Frenštát pod Radhoštěm, který skončil na 184. místě a konečně okresní město Nový Jičín. To se umístilo na 190. příčce z 205. „Vyhlášení soutěže jsem se osobně zúčastnil. Výsledek byl pro mne nemilým překvapením, zvláště když vloni se Nový Jičín umístil na mnohem přednějších pozicích a za rok se například výše nájmů pro podnikatele nebo cokoliv jiného neměnilo. Obrovské skoky nebo pády v tabulce během jednoho roku jsou zvláštní, například Bruntál byl vloni v kraji první, letos osmnáctý, naopak Bílovec vloni v kraji dvacátý, letos třetí,“ poznamenal místostarosta Milan Šturm s tím, že při podrobnějším studiu hodnotících faktorů byl Nový Jičín v posouzení přístupu veřejné správy, tedy i městského úřadu, velmi dobrý. „Ztratil ale nejvíce na pracovním trhu, což nemůžeme moc ovlivnit, a hlavně při průzkumu mezi údajně padesáti podnikateli. Přímo na místě jsem se ptal, co konkrétně podnikatelé městu nejvíce vyčítali, a nedostalo se mi odpovědi. Budeme ještě písemně žádat organizátory o informace, co přesně je nám vytýkáno, a také bychom byli rádi, kdyby se tito podnikatelé ozvali přímo na radnici, ať případně můžeme jejich problémy řešit,“ uzavřel místostarosta.