Je tomu rok, co v Lubině, místní části města Kopřivnice, začala na nepřehledném úseku stavba okružní křižovatky. Místní část byla kvůli náročné stavbě a komplikacím způsobeným mimo jiné také nepříznivým počasím na dlouhou dobu uzavřena. Na trase Kopřivnice – Lubina proto fungovala objízdná trasa.

Aby i na ní došlo ke zklidnění provozu, rozhodlo se zde město vystavět dočasný rondel. Ten se během roku osvědčil, a proto nyní město rozhodlo, že zůstane natrvalo. V těchto dnech by již měl být „kruháč“ dokončen.

„Několikaměsíční uzavírku silnice číslo 58, vedoucí mezi Lubinou a průmyslovým parkem ve Vlčovicích, si vyžádala stavba obchvatu Příbora. Řidiči mířící z Lubiny směrem na Frenštát proto museli až do nedávna jezdit po objízdné trase přes Kopřivnici,“ vysvětlila situaci vedoucí k výstavbě rondelu kopřivnická tisková mluvčí Lucie Petříčková s tím, že k usměrnění provozu na mostě, kde objíždějící auta sjížděla na ulici Dělnickou, byla vybudována provizorní okružní křižovatka tvořená přenosnými plastovými boxy naplněnými slanou vodou. „Jednalo se o nebezpečný úsek, kde v minulosti došlo k několika dopravním nehodám a také se zde často vytvářely kolony. Vzhledem k vytíženosti objízdné trasy jsme proto museli dopravu na mostě upravit,“ uvedl Martin Lapčík z odboru rozvoje.

Úsek je nyní bezpečnější

Okružní křižovatka se městu nakonec vyplatila. Výrazně zvýšila bezpečnost i plynulost provozu a řidiči přišli s požadavkem, aby ji město zachovalo. „Lidé se nás často ptali, zda by rondel na mostě mohl zůstat nastálo, a kladné ohlasy jsme měli také od pracovníků dopravní policie. Proto jsme začali jednat se Správou silnic Moravskoslezského kraje, která komunikaci spravuje, o zachování křižovatky až do doby plánované rekonstrukce mostu,“ uvedl kopřivnický starosta Josef Jalůvka.

Správa silnic, která v současné době nemá na generální opravu mostu a vybudování nové nájezdové rampy dostatek financí, řešení v podobě trvalého rondelu nakonec odsouhlasila.

Nový kopřivnický kruhový objezd by měl být v tuto chvíli již hotový. „V těchto dnech by měla být úprava okružní křižovatky dokončena. Plastové prvky byly vyměněny za betonové bezpečnostní zábrany City block, svodidla byla natřena červeno–bílým šrafováním a nyní probíhá montáž odrazek,“ upřesnil Martin Lapčík s tím, že projektovou dokumentaci a pořízení i montáž zábran financovalo město, nutné změny dopravního značení zajistila krajská správa silnic.

Řidiči mají z „přírůstku“ radost. „Jsem rád, že se nakonec rozhodlo pro to, aby tady ten kruháč zůstal. Bylo to nebezpečné místo, vzpomínám si, že za nepřehlednost tady zaplatil životem i jeden motorkář. Je tedy dobře, že řidiči už nebudou jezdit jako blázni. Kruháč je zpomalí,“ okomentoval vznik rondelu jeden z kopřivnických obyvatel.