VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město se chystá realizovat dva důležité projekty

Odry - Jedním z nich je Zpracování podkladů k realizaci přírodě blízkých protipovodňových opatření v povodí Rasova a Zlatého potoka, další projekt se zabývá vybudováním parku u Dělnického domu v Odrách.

28.1.2011
SDÍLEJ:

Park v Odrách. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

Projekty, které pomohou zajistit větší bezpečnost obyvatel i jejich volnočasové vyžití v Odrách, nedávno získaly podporu Státního fondu životního prostředí. Městu se podařilo získat statisícové finanční prostředky z operačního programu Životní prostředí.

O přijetí finanční podpory z fondu životního prostředí jednali také oderští zastupitelé na svém středečním zasedání. „Město Odry po povodni v roce 2009 zadalo zpracování studie odtokových poměrů v lokalitě Zlatého potoka, která řeší průchodnost zastavěné části záplavovou vodou. Výsledek studie ukázal, že tato lokalita je prostupná tak maximálně dvacetiletou vodou,“ upozornila zastupitele vedoucí odboru životního prostředí Noemi Kulíková a vzápětí dodala, že se v lokalitě vyskytují i další problémy.

Na zpracování podkladů k realizaci akce, tedy na prověření a navržení přírodě blízkých protipovodňových opatření na území dvou vodních toků, včetně vypracování realizační dokumentace, je určeno 729 648 korun z fondu životního prostředí. Zhruba osmdesát tisíc korun uvolní město z rozpočtu. Projekt by měl být ukončen v roce 2012 a zahrnuje navržení takových opatření, aby mohla oběma toky plynout až padesátiletá voda.

Předpokládá se tedy návrh revitalizace Rasova potoka v délce 1,5 kilometru, a to tak, aby došlo ke zmírnění podélného spádu. Rovněž by v místě rokle měla být vybudována záchytná retenční nádrž. Návrh řešení se bude zabývat revitalizací také Zlatého potoka v délce asi 3 kilometry, rovněž s retenční nádrží a záchytnou sedimentační nádrží. Návrh by také řešil zvýšení schopnosti krajiny zadržet vodu. Projekt však závisí na tom, zdali se městu podaří vyřešit vlastnické vztahy na území navržených opatření.

Druhý projekt, s názvem Vybudování parku u Dělnického domu Odry, se zabývá, jak již název napovídá, vytvořením parku pro potřeby široké veřejnosti na nevyužívaném veřejném prostranství u dělnického domu.

Celkové předpokládané náklady na realizaci projektu jsou odhadnuty na asi 730 tisíc korun, výše dotace se pohybuje okolo půl milionu korun. „V projektu jsou zapracované lavičky, malé jezírko, hřiště a pítka pro lidi. Například cyklisté, když si chtějí někam vyjet, mohou se zde zastavit, posedí na lavičce, posvačí, bez toho aby museli navštívat naše zařízení, napijí se vody. Budou tam také stojany, kde si budou moci uzamknout kolo,“ popsala Deníku výhody projektu ředitelka Dělnického domu v Odrách Ivana Sochorová.

Obyvatelé se nemusejí bát, že by z prostor zmizely vzrostlé stromy, budou jen ošetřeny. Vysazeny budou i další stromy, keře a trvalky i nový trávník.

Lavičky a ostatní příslušenství, bude město muset řešit z jiných dotačních titulů. Finanční prostředky jsou totiž určeny výhradně na terénní úpravy.

Autor: Věra Růčková

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení