Energetická společnost Innogy vloni na podzim, v souladu se zákonem, ohlásila kácení stromů v blízkosti plynovodů na území města.

Padnout k zemi mělo 84 vzrostlých dřevin, ovšem s tak razantním zásahem do sídlištní zeleně nesouhlasilo město Nový Jičín, a proti byli rovněž obyvatelé města, kteří na radnici i do společnosti Innogy zaslali petici.

Zástupci úřadu a společnosti Innogy se sešli ke společnému jednání, z něhož vzešlo společné prohlášení o uzavřené dohodě.

„V polovině loňského října jsme obdrželi oznámení o kácení dřevin. Jednalo se převážně o čtyřicet až padesát let staré stromy v sídlištní zeleni, kde mají velký význam. Proto jsme se společností Innogy vyvolali jednání a jasně deklarovali, že nejsme nakloněni preventivnímu kácení, ale jen tomu, kdy by stromy narušovaly provoz plynové soustavy. Energetická společnost byla našim připomínkám přístupná a výsledek dohody jsme představili ve společném prohlášení,“ sdělil místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.

V prohlášení je například uvedeno, kolik stromů oproti původnímu návrhu zůstane zachováno, časový harmonogram nutného kácení, možnosti náhradní výsadby a další postup pří údržbě plynovodu a zeleně v budoucnosti.

„Po pečlivém zaměření a průzkumu v terénu bylo čtyřiaosmdesát stromů, původně určených ke kácení, rozděleno do čtyř kategorií. Na ty, které se musejí pokácet ihned, další v příštím roce, v roce 2022 a později. Některé pokácené stromy budou také využity jako vánoční stromky. V další kategorií je jedenáct stromů, které se podařilo zachránit,“ upřesnil místostarosta Nového Jičína.

Harmonogram umožní radnici získat dostatek času k zajištění náhradní výsadby za vykácené dřeviny.

„V budoucnu budeme společně i nadále hledat takové cesty, aby byla zeleň ve městě co nejméně narušena. Například i za pomoci takzvané protikořenící fólie, která umožní sázet nové stromy i blíže než dva metry od stávajícího plynového vedení,“ doplnil Ondřej Syrovátka.

Ani zhruba čtyřstupňový mráz neodradil vodáky od otevření řeky Odry a jejího sjezdu ze Spálova.
Vodáci o víkendu vyrazili v mrazu na řeku Odru
Extraliga házenkářů: Kopřivnice - Frýdek Místek
Extraliga házenkářů: Kopřivnice doma v derby padla