Několik let jednání a hledání vhodného investora pro revitalizaci bíloveckého zámku pokračuje. Objekt je v současné době udržovaný, ale neobydlený. Město má vypracovanou projektovou dokumentaci, čeká se jen na peníze. Ty by měli přinést investoři. Ačkoli se jich za poslední roky hlásily desítky, od svých záměrů nakonec všichni upustili. Město navázalo kontakt s Podnikatelským servisem Hospodářské komory, který by měl zastupovat město při hledání vhodného investora.

Zámek v Bílovci je jednou z nemovitých kulturních památek zapsaných v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Město aktivně hledá investora již od roku 2005, za tu dobu si vedení města vyslechlo mnoho investičních záměrů. Cesta k realizaci je však pokryta trním a zatím žádný z možných investorů na ni nevkročil. Projekt, který počítá s částečnou přestavbou zámku na hotel, obnovou zámeckých zahrad a výstavbou plaveckého areálu by měl vyjít na přibližně 200 milionů korun. „Vyloženě čekáme na partnera, který s námi do toho půjde. Vyhledáváme jej už asi pět let a vždycky to je takové, že někdo přijde, už se nám zdá, že se začne konečně něco dít a zase se to nezrealizuje. V současné době je opravdu předčasné mluvit o realizaci projektu,“ informovala na začátku minulého měsíce starostka Bílovce Sylva Kováčiková.

Právě v březnu proběhlo jednání s dalším investorem, který by se zapojil do realizace revitalizace bíloveckého zámku. „Bohužel, období krize nedává mnoho prostoru na takové velké investice. S investorem jsme se dohodli, že se zkontaktujeme později a budeme ty naše záměry konkretizovat. Protože i oni by měli nyní nejspíše problém s přímými investicemi do tak velkého projektu,“ upřesnila starostka. I přes snahy města tak zámek zůstane nejspíš ještě nějakou dobu nevyužit. Památka byla sanována a je ve velmi dobrém stavu. Jediné, co se na mě projevuje, je zub času. „Určitě by byla škoda nechat ho jen tak ladem. Například ve Fulneku je také zámek, ve kterém se dlouhé roky nic nedělo. Ale teď tam ten nový majitel začíná pracovat. Snad ten bílovecký zámek potká stejné štěstí,“ posteskla si starší žena z Bílovce, která si nepřála být jmenována. Starostka vyjádřila uspokojení nad novým investorem, podle jejích slov je jeho záměr vskutku zajímavý. „Z pohledu města a občana je jejich vize velice zajímavá a strategická a v dnešní době bych řekla, že i poptávaná. Pro ně je ten objekt také atraktivní, i lokalita. Ale právě proto, že tyto projekty jsou finančně náročné a banky jsou obzvláště nyní velmi opatrné, počkáme na příznivější situaci,“ uzavřela Kováčiková.