Město Štramberk je již členem Sdružení měst a obcí (SMO ČR). Tamní zastupitelé proto vstup města do druhého sdružení zvažovali. Záporně se k novému členství v SMS stavěla starostka Štramberka Věra Michnová (SNK).

„Rozmělňujeme tak síly města,“ myslí si Michnová. „Mám pocit, že Sdružení měst a obcí je silnější v jednání s vládou. Dozvídáme se věci tak zvaně z první ruky. K čemu se v tomto sdružení stavím kriticky, je způsob hlasování, který je komorový. V tom vidím zakopaného psa,“ konstatovala starostka.
Opačný názor sdílel zastupitel Jiří Šebek (SNK). „Měli bychom ve Sdružení místních samospráv být. Jsou v něm i všechny okolní obce, například Rybí, Závišice, Ženklava, Mořkov či Sedlnice. Pokud do sdružení nevstoupíme, tak nás Praha, Brno, Ostrava vždy převálcují,“ sdělil Šebek. „Jsem také pro,“ podpořil novu iniciativu ještě před hlasováním zastupitelů Jiří Tůma (ČSSD). „Sdružení je v současnosti mnoho. Osobně se to u mě bije. Dovedu si představit, že Štramberk bude i ve dvou sdruženích,“ přidal názor Jan Socha (SNK). Většině zastupitelů se nové členství ve SMS ČR zamlouvalo a iniciativu města podpořili.

„Obě sdružení bojují za malá města a obce, tomu fandím. Každé členství však také zavazuje. A to jak finančně, tak i navýšením dalších povinností. Co se týče nového členství, jsem skeptická v dosahování výsledků,“ doplnila Michnová. Vstup do SMS ČR vyjde Štramberk na necelé čtyři tisíce korun. Účast ve SMO ČR stojí město okolo 30 tisíc ročně.

Sdružení místních samospráv vzniklo ke konci letošního ledna v Jihlavě, z iniciativy starostů ze 13 krajů republiky. Vstup do SMS ČR již odsouhlasilo na 1100 obcí a měst z celé země.

„Chceme, aby většina nenárokových dotací, které jsou rozdělovány vládou, ministerstvy, ale také kraji a dokonce přímo Parlamentem ČR, byla přerozdělena mezi všechny obce a města, a to podle jednoduchých a rovných zásad,“ oznámil na letošním prvním jednání ve Zlíně starosta obce Vlčnov Jan Pijáček, který je i předsedou více než 250 starostů.

„Naše republikové shromáždění se téměř jednomyslně shodlo, že současný systém podporuje korupční prostředí,“ doplnil Pijáček. Problémem podle něj je právě nenárokovost poskytnutí dotace.

Starostové jsou přesvědčeni, že pokud budou mít obce a menší města na jisté peněžní prostředky ze zákona nárok, pominou důvody pro poskytování různých výhod těm, kdo v současnosti o poskytnutí dotací rozhodují.