Manuál pro občany, kteří pečují o své blízké, vydal novojičínský odbor sociálních věcí města. Návod s názvem Pečovat a žít doma obsahuje rady, jak pečovat o seniora či zdravotně postiženého člověka. V příručce jsou také informace o možnostech finanční a materiální podpory a kontakty na užitečné organizace a služby.

NEČEKANÁ ŽIVOTNÍ SITUACE

Zájemci si mohou manuál vyzvednout na odboru sociálních věcí v Divadelní ulici 1. K dispozici bude i na kontaktním místě SeniorPointu a úřadech ve správním odboru Nového Jičína.

„Sepsali jsme stručný návod, jak má člověk postupovat a na koho se obrátit, když se nečekaně ocitne ve složité životní situaci. Tento materiál má pomoci občanům a rodinám, když se náhle osoba blízká stane na jejich péči závislá,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí Daniela Susíková.

Čtenáři příručky se dozvědí, kde mohou požádat o ošetřovné, jaké mají možnosti při pořizování pomůcek či jaké typy péče jsou pro pacienta dostupné.

„Jsou tam také informace a internetové odkazy na systém sociálních služeb včetně nabídky odpovídajících druhů služeb, které alespoň dočasně umožní pečujícím odpočinek od náročných povinností,“ dodala Daniela Susíková. Nový manuál bude ještě rozšířen o aktualizovaný katalog poskytovatelů služeb na území města.

ALEŠ CHROMEČKA