VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město zbytečně přišlo o pozemky i o miliony korun za prodej

Frenštát pod Radhoštěm /AKTUALIZOVÁNO/ – Slova naznačující trestní odpovědnost padala na zasedání zastupitelstva Frenštátu pod Radhoštěm. Důvodem byl neoprávněný prodej pozemku, za což město zaplatí dvoumilionovou sankci.

15.4.2011 4
SDÍLEJ:

Pozemky ve Vávrově ulici prodal Frenštát pod Radhoštěm, aniž by směl. Utržené peníze tak odevzdá státu.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Utrpělo město škodu, nebo ne? Polemika, která se přenesla z předchozích dvou zasedání zastupitelstva Frenštátu pod Radhoštěm i na to, které se konalo ve čtvrtek 14. dubna. Zatímco někteří „koaliční“ zastupitelé se přikláněli k druhému názoru, ti opoziční si myslí, že ano. Město mělo pozemek, s nímž mohlo v budoucnu disponovat, jenže dnes nemá ani pozemek a za pár dnů nebude mít ani peníze za jeho prodej.

Devět pozemků ve Vávrově ulici získalo město od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na základě darovací smlouvy, podepsané oběma stranami 8. října 2002, přičemž právní účinky vkladu vlastnického práva nastaly podle Karola Siwka, ředitele Územního pracoviště Ostrava ÚZSVM, 16. února 2005. „Ve smlouvě je mimo jiné podmínka, že obdarovaný se zavazuje, že nedojde v průběhu deseti let k převodu pozemků na třetí osobu. Pokud dojde k porušení, odvede obdarovaný do státního rozpočtu peněžní částku odpovídající zjištěné ceně v době následného převodu,“ přiblížil pro Novojičínský deník podmínky smlouvy Siwek a dodal, že desetiletá lhůta se počítá ode dne právních účinků vkladu.

Město tedy mohlo pozemky prodat až v roce 2015, ale osm z nich prodalo již loni brněnské společnosti SBK Group Investment za 2,146 milionu korun s tím, že právní účinky vkladu vlastnického práva pro SBK Group Investment nastaly dne 10. listopadu 2010. „Došlo k cenovému posouzení, a protože kupní cena odpovídala ceně v místě a čase obvyklé, bylo město vyzváno k odvedení sankce ve výši kupní ceny, kterou za prodej konkrétních pozemků utržilo,“ doplnil Karol Siwek.

Zmíněnou více než dvoumilionovou sankci má Frenštát zaplatit do 24. dubna letošního roku.

Již na předminulém i minulém zasedání frenštátského zastupitelstva se jeho člen Karel Míček (ODS) dotazoval na to, jak k věci došlo. „Viděl jsem mail, ve kterém nás úřad pro zastupování státu na to, že je na ty pozemky moratorium, upozornil. Vím, že ten mail koloval po úřadě, a je zvláštní, že jsme na to nedokázali reagovat,“ uvedl na březnovém zasedání Míček s tím, že se domnívá, že upozornění přišlo kolem 20. října. „Toto upozornění dostal člověk, který má na starosti pozemky, a ještě ten den to přeposlal lidem, kteří o těchto věcech rozhodují. Takže si myslím, že bychom měli vědět, jak to bylo, protože to není úplně košer,“ pokračoval Míček.

Z vyjádření Karola Siweka je patrné, že město mělo vědět o tom, že pozemky nesmí prodat. „ÚZSVM provádí pravidelnou čtvrtletní kontrolu v údajích katastru nemovitostí, zda nedošlo k převodu nemovitostí, které byly převedeny ve smlouvách o bezúplatném převodu, na třetí subjekt. ÚZSVM zasílá jedenkrát ročně všem městům a obcím žádost o vyjádření, zda jsou tyto podmínky plněny. Z tohoto je zřejmé, že město si bylo vědomo kontrol ze strany ÚZSVM,“ informoval Deník Siwek.

Bývalý starosta Stanislav Hrabovský (Naše Beskydy) se na březnovém zasedání k věci nevyjádřil a slíbil, že zastupitelům podá informace právě na zasedání 14. dubna. Tam ale nedorazil. Starostka sdělila, že se dva dny předtím vzdal mandátu zastupitele. Všichni členové zastupitelstva ale obdrželi od Hrabovského dopis. V něm bývalý starosta píše, že vklad do katastru musel být podle smlouvy proveden do pěti dnů od zaplacení částky za pozemky společnosti SBK Group. Dále uvádí, že v říjnu již mělo město upozornění od ÚZSVM, proto kontaktoval společnost SBK Group a žádal je o schůzku, kde by obě strany situaci společně vyřešily tak, aby město nemuselo peníze za pozemky vracet. „Společnost jakékoliv řešení odmítla s tím, že má již uzavřené své smluvní vztahy a v případě jejich nedodržení by jí vznikla škoda nejméně tři miliony korun, které by požadovala po městu. Jednání bylo ukončeno s tím, že všechny podmínky splnili a finanční prostředky zasílají na účet města,“ píše dále Hrabovský.

Ve hře je i policie?

I přes toto vysvětlení nazval zastupitel Milan Bureš (ODS) situaci velmi závažnou. „Myslím si, že město bylo poškozeno, protože získalo pozemky do svého majetku, a ty mohlo prodat. Navíc musí platit pokutu. Jsem přesvědčen o tom, že škoda vznikla. Když slyším slova tajemníka, že kompetentní odbor se k tomu nemohl ani vyjádřit, že to byla věc jednoho člověka, a hovoří se pořád o bývalém starostovi, nevím, co si o tom mám myslet. Nedělá mi dobře hovořit o člověku, který tady není. Naskýtá se spekulativní otázka, proč položil mandát. Jsem na rozpacích a nabývám stále více přesvědčení, že otázka, zda byla škoda, nebo nebyla, není na nás, ale že by se tyto věci měly posunout ke státnímu zastupitelství a policii,“ vyslovil svůj názor Bureš.

„Nestandardně, jeden den před ustavujícím zasedáním zastupitelstva, jít a udělat vklad do katastru nemovitostí, kterým jsme o pozemek přišli… Byla to závažná věc. Nechápu, proč jsme o tomto nebyli následující den informování. Mohli jsme to řešit. Má domněnka je, že tady mohlo dojít ke zneužití pravomoci veřejného činitele,“ dokončil myšlenku Bureš.

Zastupitelka Petra Šmajstrlová (Naše Beskydy) jednání bývalého starosty omlouvala a stála si za svým, že o žádnou chybu nešlo. „Pokud hledáte chybu na bývalém starostovi, myslím, že to je rána pod pás,“ řekla.

V reakci na ni Karel Míček upozornil, že ani on si nemyslí, že město neutrpělo žádnou škodu. Starostka Zdeňka Leščišinová (Naše Beskydy) připustila, že městu faktická škoda vznikla, a to úhradou 64 tisíc korun, které město zaplatilo jako daň z převodu zmíněných nemovitostí. „A ztratili jsme možnost dalšího nakládání s pozemkem,“ konstatovala starostka.

Bureš argumentoval tím, že si myslí, že škoda není jen 64 tisíc korun, ale škodou je i sankce. „Nemusím mít pravdu, ale myslím si, že by se tím měli zabývat ti, kteří tomu rozumí,“ poznamenal, načež starostka sdělila, že právník města již ve věci podnikl nějaké kroky. „Řešíme odpovědnost a zatím ta situace uzavřená není,“ ubezpečila Leščišinová.

Vyjádření společnosti SBK Group Investment s. r. o., jejímž jednatelem, a zároveň jediným společníkem je podle internetového výpisu z obchodního rejstříku šestatřicetiletá Martina Číhalová z Doloplaz u Olomouce, se nepodařilo získat. Firma nemá nikde uvedený kontakt.
Bývalý starosta Stanislav Hrabovský měl nedostupný telefon a podle informací, které se Deníku podařilo získat, s nikým nekomunikuje. Ani se svými bývalými kolegy ze zastupitelstva.

Autor: Ivan Pavelek

15.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 3 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra s osvědčením pro zubní ambulanci. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 3000 kč, mzda max. 4000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: a: 9.3.2018, Všeobecná sestra (kurz zubní instrumentářky výhodou) pro občasný zástup na zubní ambulanci v době ŘD, nemocenské atd. Vhodné zejména pro ženy na MD nebo na starobním důchodu.. Pracoviště: Therápon 98, a.s., Štefánikova, č.p. 1301, 742 21 Kopřivnice. Informace: Romana Bartoňová, +420 556 870 183.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Chirurg 26 000 Kč

Lékaři v chirurgických oborech. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z:19.10.2016 a: 15.1.2018, Volné pracovní místo i pro zaměstnaneckou kartu, , , Výkon práce lékraře na chirurgickém oddělení, odborných ambulancích a operačních sálech., , Kontakt: písemně na email: lenka.sokolovska@nnj.agel.cz. Pracoviště: Nemocnice nový jičín a.s., Purkyňova, č.p. 2138, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Lenka Sokolovská, +420 556 773 270,601 321 661.

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovači - obsluha NC/CNC stroje, obsluha WHQ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: z: 16.3.2018 Požadujeme: vyučení - obráběč kovů, mechanik - opravář pro obráběcí stroje a linky, ÚSO - mechanik seřizovač pro obráběcí stroje a linky, znalost čtení výkresové dokumentace, Nabízíme: Silné zázemí českého podniku. Zaměstnanecké benefity - 7,5 h pracovní doba, - týden dovolené navíc, - dotované závodní stravování, - příspěvek na dopravu, - příspěvek na penzijní připojištění, příspěvky nad rámec ZP (jubilea, výročí), - příplatky na rámec ZP (např. profesní) - závodní preventivní péči, - cafeteria program, - volnočasové aktivity a další., Možnost profesního růstu a dalšího osobního rozvoje., Kontakt: osobně na adrese podniku, personální odbor, ve dnech PO až PÁ v době od 6:30 do 14:30 hodin, Ing. Věra Poláchová, telefonicky na č.: 556 783 631, písemně na email: polachova.v@vop.cz. Pracoviště: Vop cz, s.p., Dukelská, č.p. 102, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Věra Poláchová, +420 556 783 631.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 12 200 Kč

Stavební klempíři Stavební klempíř. Požadované vzdělání: nižší střední. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Z:15.12.2016,A:19.3.2018.Místo výkonu celá ČR, nejvíce Moravskoslezský kraj.Vhodné i pro absolventy.Dále požadujeme:samostatné uvažování,flexibilita,loajalita,bezúhonnost,dobrý zdravotní stav pro práci ve výškách.Výhodou:Zkušenosti při stavbách střech.Popis práce:jedná se většinou o klempířské práce s možností pokrývačských a drobných tesařských prací při rekonstrukci střech. Zájemci se hlásí u: Michal Dresler-majitel, telefon: 603 711 746, v době od 7.00 do 16.00 ve dnech:pondělí-pátek.Na adrese:POUZE PO TELEFONICKÉ DOMLUVĚ-Poštovní 591,74213 Studénka.. Pracoviště: Michal dresler, Poštovní, č.p. 573, 742 13 Studénka 3. Informace: Michal Dresler, +420 603 711 746.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letošní ročník Mořkovského zajíce nabídl rekordní účast.

Úvodní závod Lašské běžecké ligy ovládl Jakub Ambros

Basketbalisté Nového Jičína stále živí naději na účast v play-off 1. ligy.

Novojičínské torzo padlo v Písku

Film o úspěšné Kořínkově expedici bude v kině

Kopřivnice – Vloni v říjnu stanul Pavel Kořínek po heroickém výkonu na vrchol Minya Konka.

Jarní úklid města začne později. Kvůli počasí

Z důvodu nepříznivého počasí se o několik dní posouvá plošné čištění silnic, chodníků a parkovišť po zimě v Kopřivnici.

Bílovec na úvod jara neuspěl v Českém Těšíně

Bílovečtí fotbalisté, které v zimě převzal nový trenér Martin Štverka, hostí v neděli v důležitém duelu Starou Bělou.

Frenštát pod Radhoštěm nechal body v Orlové

Frenštátský Beskyd prohrál na úvod jarní části krajského přeboru v Orlové 1:2 a v neděli, pokud počasí dovolí, doma vyzve Český Těšín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT