VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město zbytečně přišlo o pozemky i o miliony korun za prodej

Frenštát pod Radhoštěm /AKTUALIZOVÁNO/ – Slova naznačující trestní odpovědnost padala na zasedání zastupitelstva Frenštátu pod Radhoštěm. Důvodem byl neoprávněný prodej pozemku, za což město zaplatí dvoumilionovou sankci.

15.4.2011 4
SDÍLEJ:

Pozemky ve Vávrově ulici prodal Frenštát pod Radhoštěm, aniž by směl. Utržené peníze tak odevzdá státu.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Utrpělo město škodu, nebo ne? Polemika, která se přenesla z předchozích dvou zasedání zastupitelstva Frenštátu pod Radhoštěm i na to, které se konalo ve čtvrtek 14. dubna. Zatímco někteří „koaliční“ zastupitelé se přikláněli k druhému názoru, ti opoziční si myslí, že ano. Město mělo pozemek, s nímž mohlo v budoucnu disponovat, jenže dnes nemá ani pozemek a za pár dnů nebude mít ani peníze za jeho prodej.

Devět pozemků ve Vávrově ulici získalo město od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na základě darovací smlouvy, podepsané oběma stranami 8. října 2002, přičemž právní účinky vkladu vlastnického práva nastaly podle Karola Siwka, ředitele Územního pracoviště Ostrava ÚZSVM, 16. února 2005. „Ve smlouvě je mimo jiné podmínka, že obdarovaný se zavazuje, že nedojde v průběhu deseti let k převodu pozemků na třetí osobu. Pokud dojde k porušení, odvede obdarovaný do státního rozpočtu peněžní částku odpovídající zjištěné ceně v době následného převodu,“ přiblížil pro Novojičínský deník podmínky smlouvy Siwek a dodal, že desetiletá lhůta se počítá ode dne právních účinků vkladu.

Město tedy mohlo pozemky prodat až v roce 2015, ale osm z nich prodalo již loni brněnské společnosti SBK Group Investment za 2,146 milionu korun s tím, že právní účinky vkladu vlastnického práva pro SBK Group Investment nastaly dne 10. listopadu 2010. „Došlo k cenovému posouzení, a protože kupní cena odpovídala ceně v místě a čase obvyklé, bylo město vyzváno k odvedení sankce ve výši kupní ceny, kterou za prodej konkrétních pozemků utržilo,“ doplnil Karol Siwek.

Zmíněnou více než dvoumilionovou sankci má Frenštát zaplatit do 24. dubna letošního roku.

Již na předminulém i minulém zasedání frenštátského zastupitelstva se jeho člen Karel Míček (ODS) dotazoval na to, jak k věci došlo. „Viděl jsem mail, ve kterém nás úřad pro zastupování státu na to, že je na ty pozemky moratorium, upozornil. Vím, že ten mail koloval po úřadě, a je zvláštní, že jsme na to nedokázali reagovat,“ uvedl na březnovém zasedání Míček s tím, že se domnívá, že upozornění přišlo kolem 20. října. „Toto upozornění dostal člověk, který má na starosti pozemky, a ještě ten den to přeposlal lidem, kteří o těchto věcech rozhodují. Takže si myslím, že bychom měli vědět, jak to bylo, protože to není úplně košer,“ pokračoval Míček.

Z vyjádření Karola Siweka je patrné, že město mělo vědět o tom, že pozemky nesmí prodat. „ÚZSVM provádí pravidelnou čtvrtletní kontrolu v údajích katastru nemovitostí, zda nedošlo k převodu nemovitostí, které byly převedeny ve smlouvách o bezúplatném převodu, na třetí subjekt. ÚZSVM zasílá jedenkrát ročně všem městům a obcím žádost o vyjádření, zda jsou tyto podmínky plněny. Z tohoto je zřejmé, že město si bylo vědomo kontrol ze strany ÚZSVM,“ informoval Deník Siwek.

Bývalý starosta Stanislav Hrabovský (Naše Beskydy) se na březnovém zasedání k věci nevyjádřil a slíbil, že zastupitelům podá informace právě na zasedání 14. dubna. Tam ale nedorazil. Starostka sdělila, že se dva dny předtím vzdal mandátu zastupitele. Všichni členové zastupitelstva ale obdrželi od Hrabovského dopis. V něm bývalý starosta píše, že vklad do katastru musel být podle smlouvy proveden do pěti dnů od zaplacení částky za pozemky společnosti SBK Group. Dále uvádí, že v říjnu již mělo město upozornění od ÚZSVM, proto kontaktoval společnost SBK Group a žádal je o schůzku, kde by obě strany situaci společně vyřešily tak, aby město nemuselo peníze za pozemky vracet. „Společnost jakékoliv řešení odmítla s tím, že má již uzavřené své smluvní vztahy a v případě jejich nedodržení by jí vznikla škoda nejméně tři miliony korun, které by požadovala po městu. Jednání bylo ukončeno s tím, že všechny podmínky splnili a finanční prostředky zasílají na účet města,“ píše dále Hrabovský.

Ve hře je i policie?

I přes toto vysvětlení nazval zastupitel Milan Bureš (ODS) situaci velmi závažnou. „Myslím si, že město bylo poškozeno, protože získalo pozemky do svého majetku, a ty mohlo prodat. Navíc musí platit pokutu. Jsem přesvědčen o tom, že škoda vznikla. Když slyším slova tajemníka, že kompetentní odbor se k tomu nemohl ani vyjádřit, že to byla věc jednoho člověka, a hovoří se pořád o bývalém starostovi, nevím, co si o tom mám myslet. Nedělá mi dobře hovořit o člověku, který tady není. Naskýtá se spekulativní otázka, proč položil mandát. Jsem na rozpacích a nabývám stále více přesvědčení, že otázka, zda byla škoda, nebo nebyla, není na nás, ale že by se tyto věci měly posunout ke státnímu zastupitelství a policii,“ vyslovil svůj názor Bureš.

„Nestandardně, jeden den před ustavujícím zasedáním zastupitelstva, jít a udělat vklad do katastru nemovitostí, kterým jsme o pozemek přišli… Byla to závažná věc. Nechápu, proč jsme o tomto nebyli následující den informování. Mohli jsme to řešit. Má domněnka je, že tady mohlo dojít ke zneužití pravomoci veřejného činitele,“ dokončil myšlenku Bureš.

Zastupitelka Petra Šmajstrlová (Naše Beskydy) jednání bývalého starosty omlouvala a stála si za svým, že o žádnou chybu nešlo. „Pokud hledáte chybu na bývalém starostovi, myslím, že to je rána pod pás,“ řekla.

V reakci na ni Karel Míček upozornil, že ani on si nemyslí, že město neutrpělo žádnou škodu. Starostka Zdeňka Leščišinová (Naše Beskydy) připustila, že městu faktická škoda vznikla, a to úhradou 64 tisíc korun, které město zaplatilo jako daň z převodu zmíněných nemovitostí. „A ztratili jsme možnost dalšího nakládání s pozemkem,“ konstatovala starostka.

Bureš argumentoval tím, že si myslí, že škoda není jen 64 tisíc korun, ale škodou je i sankce. „Nemusím mít pravdu, ale myslím si, že by se tím měli zabývat ti, kteří tomu rozumí,“ poznamenal, načež starostka sdělila, že právník města již ve věci podnikl nějaké kroky. „Řešíme odpovědnost a zatím ta situace uzavřená není,“ ubezpečila Leščišinová.

Vyjádření společnosti SBK Group Investment s. r. o., jejímž jednatelem, a zároveň jediným společníkem je podle internetového výpisu z obchodního rejstříku šestatřicetiletá Martina Číhalová z Doloplaz u Olomouce, se nepodařilo získat. Firma nemá nikde uvedený kontakt.
Bývalý starosta Stanislav Hrabovský měl nedostupný telefon a podle informací, které se Deníku podařilo získat, s nikým nekomunikuje. Ani se svými bývalými kolegy ze zastupitelstva.

Autor: Ivan Pavelek

15.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 360 Kč

Úředníci jinde neuvedení Referent/ka odboru životního prostředí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:22.6.2018. Místo výkonu práce Odry. 9. platová třída.Pracovní poměr: na dobu určitou (zástup za rodičovskou dovolenou minimálně do 20.05.2020) se zkušební dobou 3 měsíců.Charakteristika vykonávané práce: Zajišťování státní správy dle zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů, v rozsahu kompetencí obcí a obcí s rozšířenou působností (dále jen „ORP“). Zajišťování státní správy dle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, v rozsahu kompetencí obcí a ORP. Koordinace činnosti městské záchytné stanice pro psy a dozor nad touto stanicí. Okrajově - zajišťování státní správy dle zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, v rozsahu kompetencí obcí a ORP. Okrajově - zajišťování státní správy dle zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, v rozsahu kompetencí obcí a ORP.Jiné požadavky Města Odry pro vznik pracovního poměru: Požadované znalosti: znalost právních předpisů vztahujících se k vykonávané činnosti, zejména znalost zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů a zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, odpovědnost a důslednost, dobré organizační a koordinační schopnosti,, řidičský průkaz skupiny B, znalost práce na PC (MS Windows, MS Office), komunikativnost, spolehlivost, samostatnost, společenská úroveň jednání a vystupování, odolnost vůči stresu, vysoké pracovní nasazení, ochota se dále vzdělávat.Vyhlášení výběrového řízení včetně tiskopisů pro přihlášení, je zveřejněno na webových stránkách města Odry na adrese:, http://www.odry.cz/volna-pracovni-mista-na-mestskem-urade-v-nbsp-odrach/ds-13812/p1=40658.Přihlášku a výše uvedené dokumenty zasílejte do 20.07.2018 (tímto termínem je stanoveno datum doručení přihlášky včetně požadovaných dokumentů, nikoliv datum jejich odeslání) na adresu Městského úřadu Odry, tajemnice, Masarykovo nám. 16/25, 742 35 Odry, s označením NEOTVÍRAT „Přihláška do VŘ č. 08/2018 – Referent/ka Odboru životního prostředí MěÚ Odry“.. Pracoviště: Město odry, Masarykovo náměstí, č.p. 16, 742 35 Odry. Informace: Kristýna Davidová, +420 556 768 104.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Z.5.1.2018.A:21.6.2018. Místo výkonu práce Velké Albrechtice. , Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Osobní kontakt na uvedené adrese od 6:00 do 14.30 hodin. , Požadavky: svářečský průkaz: svařování dle EN ISO 9606-1 135 P BW FM2 S s12,0 PF ss nb., Svařování dle EN ISO 135 P FW FM2 S s 12,0 PF ml. Náplň práce: ruční svařování strojních dílů. Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvek na kulturu, zdraví, sport a vzdělávání ve formě poukázek, finanční odměna při pracovním jubileu a výhodněné datové tarify pro mobilní telefony. Telefonický kontakt od 6:00 do 14:30 hodin.. Pracoviště: Lucco a.s., 742 91 Velké Albrechtice. Informace: Marta Jedličková, +420 556 455 140,556 455 131.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, autobusů a tramvají Řidiči mezinárodní dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 6.3.2018 a: 21.6.2018 Požadavky: ŘP sk B+C, profesní průkaz, digitální karta řidiče, Kontakt: osobně na provozovně v pracovní dny od 10.00 do 13.00 hodin, telefonicky v době od 10.00 do 13.00 hodin na č.: 556 711 000, životopis zaslat na mail: , ferylogistik.zamestnani@email.cz. Pracoviště: Fery logistik s.r.o. - provozovna, Palackého, č.p. 1675, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Kontakt, +420 556 711 000.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 20 000 Kč

Stavební zámečníci Stavební zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:12.1.2018.A:19.6.2018. Místo výkonu práce Studénka. Seřizování, ošetřování a údržba nástrojů, nářadí a strojních zařízení, montáž a opravy stavebních zámečnických prvků, výpomoc při stavebních pracích. Pracovní poměr na dobu určitou, v případě spokojenosti lze prodloužit na dobu neurčitou.Zaměstnanecké výhody: Stravenky. Telefonický kontakt od 8:00 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Moravia trend s.r.o. studénka, Oderská, č.p. 407, 742 13 Studénka 3. Informace: Barbora Černíčková, +420 608 627 782.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zásah hasičů u nehody na dálnici D1 u Suchdolu nad Odrou.

Kolize automobilů zastavila provoz na dálnici

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

V Novém Jičíně poteče zlatavý mok proudem

Kdo bude chtít dnes v Novém Jičíně na Masarykově náměstí ochutnat všechna piva na čepu, neměl by si dopřávat tradiční půllitry. V lepším případě by se nedočkal našlapaného večerního hudebního programu.  

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Muzeum doprovází návštěvníka od císaře k bolševikovi

Nový Jičín - Připomenutí jedinečnosti okamžiku vzniku společného státu Čechů i Slováků i zoufalství plynoucích z vpádu cizích vojsk na naše území – to vše přináší výstava Od císaře pána k bolševikovi s podtitulem Osudová „osmičková“ výročí na Novojičínsku, jejíž vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 21. června v podvečer v Žerotínském zámku v Novém Jičíně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT