Místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka uvedl, že v městské hromadné dopravě dochází jen k minimálním změnám, a to na lince 602, kdy spoje odjíždějící mezi 8.00 a 17.00 hodin ve směru Hřbitovní ulice budou odjíždět o minutu dříve než doposud. Konkrétně, nebudou odjíždět ve 30. minutě, ale v 29, minutě. „Je to kvůli snížení zpoždění, které na tomto okruhu vznikalo,“ vysvětlil Ondřej Syrovátka.

Místostarosta dodal, že v příměstské dopravě, kterou zajišťuje Moravskoslezský kraj, dojde pouze k menším časovým posunům u některých spojů. Větší změny se ale dají očekávat v březnu, kdy bude kraj hledat úspory kvůli vzrůstajícím cenám pohonných hmot.

Krajinu mezi Starým Jičínem a Odrami zasypala v pondělí 12. prosince 2022 sněhová přikrývka.
Krajinu mezi Starým Jičínem a Odrami přikryla sněhová peřina

Podstatné změny jsou od 11. prosince na lince 927 do Hranic na Moravě, která jezdí jako přípojná linka na dálkové vlakové spoje. Její provoz financuje z 85 procent Moravskoslezský kraj, o zbytek nákladů se dělí města Nový Jičín, Kopřivnice a Příbor.

„Linka měla být původně zcela zrušena, s krajem se nám však ve spolupráci s Kopřivnicí a Příborem podařilo dohodnout zachování alespoň nejvytíženějších spojů. Pozitivní novinkou pro cestující naopak je, že spoje si již nebude nutné objednávat a budou jezdit pravidelně každý den,“ doplnil Ondřej Syrovátka.

Kvůli úsporám, a také kvůli nízké vytíženosti tak na lince 027 dojde ke snížení spojů - ve všední dny z 5 na 3 a o víkendu ze 4 na 1 v každém směru. Většina spojů již nebude zajíždět do Kopřivnice, ale bude končit buď v Novém Jičíně nebo v Příboře.

Vánoční Jarmark v Rožnově
Valašské muzeum v obležení: Vánoční Jarmark přilákal davy

Konkrétně z Nového Jičína pojede autobus do Hranic ve všední dny v 5.31, 16:01 a 18.31 hodin. Ten poslední pojede i v neděli. Ranní a večerní autobusy vyjíždějí už z Příbora od škol. Zpáteční autobusy vyjíždějí z autobusového nádraží z Hranic ve všední dny v 6.15 a 16.45 hodin, který jede až do Příbora. Autobusy odjíždějící v 19.45 hodin a nedělní v 20.45 hodin jedou až do Kopřivnice na Alšovu ulici.

Autobusová linka 927 jezdí od 1. září 2021. Původně jezdila z Kopřivnice přes Příbor a Nový Jičín do Hranic na Moravě. O její vznik se zasadila zmínění trojice měst na Novojičínsku, kterým se tak podařilo ve spolupráci s Moravskoslezským krajem prosadit napojení na hlavní železniční trať. Cestující z Nového Jičína, kteří se chtějí přepravit po železnici směrem na Prahu tak nemusí dvakrát přestupovat, autobusy budou navíc v Hranicích čekat na zpožděné vlaky až půl hodiny.