Patová situace, o které jako první informovala příborská Local TV, nastala po letošních komunálních volbách, respektive po ustavujícím zastupitelstvu, v první polovině listopadu.

Tehdy svůj post místostarosty neobhájil Bohuslav Majer, a tak měl právo se vrátit do zaměstnání a funkce, kterou o čtyři roky dříve opustil. Tím byla právě pozice výkonného ředitele ve společnosti s ručením omezeným Správa majetku města Příbor, starající se o městské nemovitosti. Současně však od ledna 2007, kdy proběhlo výběrové řízení, zastává stejnou funkci i Vladimír Bajnar.

Po svém nástupu dostal smlouvu na jeden rok, poté mu však byla prodloužena na dobu neurčitou. Správa majetku tak v současné době platí dva výkonné ředitele, další peníze musela společnost uvolnit na právníka, který má celou záležitost rozlousknout. „Stojí nás to měsíčně velké peníze,“ přiznává jednatel firmy Ivo Lacný a jedním dechem dodává: „Zatím to samozřejmě financuje Správa majetku, ale až budeme mít právní rozbor a budeme vědět, kdo za to může, tak to poté jako jednatelé budeme požadovat po viníkovi.“ Právní analýzu bude mít Lacný na stole do konce letošního roku. I přesto, že společnost má momentálně dva ředitele, vliv na chod společnosti má pouze jeden z nich. „Okamžitě, když ta situace nastala, jsem pana Majera zbavil veškerých pravomocí, které přešly na jednatele společnosti (SMMP má dva jednatele, Iva Lacného a Vladimíra Bajnara – pozn. red.). On sice chodí do práce, ale o ničem nemůže rozhodovat,“ řekl Lacný s tím, že má přidělenu náhradní činnost. „S tím souhlasím. Nejde to dělat tak, že bychom oba dva měli nějaké pravomoci,“ sdělil Deníku Bohuslav Majer.

Bohuslav Majer zdůraznil, že ani jeden z ředitelů se do svízelné situace nedostal vlastní vinou a není zrovna příjemné nevědět, co bude dál.
Otázkou zůstává, kde je jádro celého problému. Fakt je ten, že výběrové řízení, po kterém valná hromada jmenovala do funkce Vladimíra Bajnara, bylo vypsané na pozici výkonného ředitele a nešlo o post zastupující. V době vypsání výběrového řízení a následného podepsání smlouvy s Vladimírem Bajnarem byli jednateli firmy starosta Milan Strakoš a Jiří Polášek.

O rok později, kdy došlo k podepsání pracovní smlouvy na dobu neurčitou, byl jednatelem již Vladimír Bajnar a Jiří Polášek, který také smlouvu podepsal. „Je špatné, že byla následně podepsána smlouva na dobu neurčitou. To je samozřejmě problém,“ myslí si Milan Strakoš. Jiří Polášek však oponuje. „Původní problém je v tom, že výběrové řízení nebylo vypsané na dobu zástupu a že to nebylo v podmínkách ve výběrovém řízení. To se mělo v každém případě udělat na začátku, pak už to změnit nešlo,“ reagoval Polášek. Dodal, že udělal pouze to, co bylo v mezích zákona, a ani jinou možnost neměl.

Odpovědi, nejen na tyto otázky, by měl přinést právní rozbor a následně valná hromada – členové rady města, která se sejde v první polovině ledna. Z důvodu dovolené se nepodařilo získat názor druhého výkonného ředitele Vladimíra Bajnara.