Informace o současné personální situaci městské policie v Bílovci zazněly na posledním zasedání bíloveckého zastupitelstva při projednávání zprávy o bezpečnostní situaci ve městě.

Na zprávu reagovali zastupitelé Michal Krchňák a Pavel Mrva, kteří práci městské police ocenili, Pavel Mrva přidal, že je dobře, že nedošlo ke zrušení městské policie, když se v minulosti tento požadavek objevoval.

„Mám ale dotaz k tomu, co vyplývá ze zprávy, tedy k faktickému poklesu stavu,“ řekl Pavel Mrva a dodal, že od roku 2015 do roku 2018 u městské policie byli dva asistenti prevence, kteří již nejsou, a na základě výpovědi jednoho kmenového zaměstnance klesl početní stav na osm.

„Což je minimum, aby byla zajišťována služba, a myslím, že jsme téměř na hraně, když čerpáme náhradní volno a dovolené. Akceschopnost policie pak je silně ohrožená,“ uvedl zastupitel Mrva.

Městská police v Bílovci seznamuje se svou činností širokou veřejnost.

Nato dodal, že ví, že velitel městské policie dělá vše proto, aby počet strážníků doplnil. V současné době visí již třetí nebo čtvrtá výzva na nábor a rada tam doporučuje příspěvek třicet tisíc korun. Přimlouvám se za to, aby byl ten příspěvek dvakrát vyšší, abychom do té agendy vůbec někoho nalákali. Takže budu navrhovat navýšení této částky ve změně rozpočtu,“ doplnil Pavel Mrva.

Na situaci u městské policie reagoval také tajemník bíloveckého městského úřadu Jiří Hodic. „Preventisté museli skončit, protože v rámci projektu z úřadu práce už nebylo možné s nimi pracovní poměr prodloužit. Máme předjednanou schůzku s ředitelem okresní pobočky úřadu práce v Novém Jičíně, kde se budeme bavit o Nových projektech, předpokládám, že by se v rámci diskuze dalo řešit i toto,“ sdělil Jiří Hodic.

K personálnímu stavu strážníků doplnil, že město opakovaně vyhlašuje výběrové řízení, ale s ohledem na současnou situaci na trhu práce zájemci o tuto práci nejsou. „Pokud se přihlásili, tak z výběrového řízení z několika důvodů odstoupili,“ poznamenal Jiří Hodic a upozornil, že vedení města připravuje v rámci rozpočtového opatření nové hodnocení strážníků, které by mělo směřovat k vyšší motivaci strážníků.

Návrh Pavla Mrvy o navýšení náborového příspěvku na 60 tisíc korun zastupitelé neschválili.

Městská police v Bílovci seznamuje se svou činností širokou veřejnost.