VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městské lesy ve Fulneku jsou na tom zle

Hodně špatná situace je v městských lesích ve Fulneku. Situace dospěla tak daleko, že organizace Městské lesy Fulnek požádala město o prominutí nájmu za letošní rok.

12.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jaromír Śimek

Co nezničil kůrovec, to poničila vichřice, zbytek dokonalo letošní sucho. Tak lze shrnout stav, v jakém se v současné době nacházejí lesní porosty, které má v majetku město Fulnek. O situaci hovořil na posledním zasedání fulneckého městského zastupitelstva Jiří Macíček, vedoucí příspěvkové organizace Městské lesy Fulnek, jenž přednesl žádost o prominutí platby nájemného za letošní rok.

„Jedná se o součet několika vlivů. Prvním je letošní sucho, kdy došlo k obrovskému úhynu sazenic, dalším faktorem je snížení těžby v posledním roce Lesního hospodářského plánu," uvedl mimo jiné Jiří Macíček a upřesnil, že letos byl útlum těžby o třetinu vyšší než v předchozích letech, a proto je také nižší příjem příjmu z dříví. „Čekáme, jak se bude vyvíjet kůrovcová kalamita, ale ta asi, vzhledem k absenci smrkových porostů kvůli předchozím kalamitám, nebude tak velká jako u sousedů," poznamenal Jiří Macíček.

Zároveň dodal, že organizace je letos v tíživé situaci, navíc se porouchal nakladač, jehož oprava bude stát půl milionu korun, což není schopna utáhnout.

Zastupitelku Janu Mocovou zajímalo, zda si Jiří Macíček, jako vedoucí organizace, vše řádně zkalkuloval. „Určitě máme všichni zájem na tom, aby nedocházelo k tomu, co bylo v minulosti, že se v lesích těžilo a nezalesňovalo. Ale máme zkalkulováno, předběžně, kolik budou činit příjmy a jaké budeme mít výdaje?" otázala se Jana Mocová.

Na to vedoucí městských lesů reagoval tím, že není schopen říci, jak přesně bude vypadat příští rok. „Může to být jen přibližný odhad. Nevím, jak se bude na trhu vyvíjet cena dříví. V současné době se prodává o pět set korun levněji a snižování bude vyšší, neboť přísun dřeva v kraji je obrovský," vysvětlil Jiří Macíček.

„Apeluji na to, abychom to nájemné prominuli," nechal se slyšet radní Václav David a pokračoval: „S panem Macíčkem jsme lesy obešli a viděli jsme, v jakém je to stavu. Je to žalostné. Už není co kácet. To, co stojí, shodí větší vítr, pokud přijde. Lesy se daří obnovovat, ale to není ze dne na den. My už městské lesy zachováváme pro příští generaci."

Jiří Macíček pak doplnil, že obdobně jako městské lesy jsou na tom i další lesní prosty v okolí. „Veškeré majetky v okolí jsou postižené podobným způsobem. Ať soukromé, nebo městské. Nepoznáte hranici mezi těmi pozemky. V Kamence, kde máme les na kopci, došlo prakticky k jeho likvidaci, a podobně je na tom třeba Skřípov. Na vině je kůrovec a vítr," podotknul Jiří Macíček.

Jiří Macíček upozornil, že se snaží těžit méně i za cenu finančních problémů. „Vytěžit a prodat dřevo není vše. Budu tady fungovat pět let a můžu si říkat, že jsem dobrý, ale pak předám majetek v nulovém stavu. Proto jsme ponížili těžbu," uzavřel vedoucí fulneckých městských lesů.

Většina zastupitelů poté prominutí nájemného městským lesům odsouhlasila.

Autor: Ivan Pavelek

12.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení