Je to jen pár dnů nazpátek, kdy Nela Hodslavská z Nového Jičína musela se svou malou dcerou Isabelou akutně k lékaři. Jak naschvál své auto zrovna k dispozici neměla, a tak musela o pomoc poprosit kamarádku.

Nyní už se ale nemusí spoléhat jen na ochotu svých blízkých. Radnice tento týden spustila novou službu baby a senior taxi a právě mladá maminka s dcerou byla jednou z prvních, která absolvovala jízdu novým elektromobilem.

„Na této službě se pracovalo téměř rok. Zejména senior taxi funguje již v mnoha městech republiky, tuším, že kolem padesáti, a my jsme se snažili vypíchnout to nejlepší z jejich praxe. Myslím že se nám to povedlo,“ řekl při slavnostním předání ekologicky šetrného vozidla starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

NA ÚŘAD I NA HŘBITOV

Novinka je určená pro lidi od 65 let a zákonným zástupcům dětí do čtyř let věku. Budou mít nárok maximálně na šest jízd měsíčně a za jednu cestu zaplatí 20 korun. „Věříme, že tento způsob přepravy usnadní občanům cestu do zdravotnických zařízení, na úřad práce, kde se vyřizují různé příspěvky, na okresní správu sociálního zabezpečení, na městský úřad. Starší lidi se sníženou soběstačností může bezplatně doprovodit další osoba,“ sdělil dále starosta. Kromě výše zmíněných institucí mohou důchodci využít senior taxi také k cestě na hřbitov.

Nová služba spadá pod technické služby, které mají k dispozici zcela nový prostorný elektromobil. V budoucnu budou mít k dispozici ještě jeden identický vůz. „Auta jsou na operační leasing, takže jsou v nájmu. V současné době není obsazenost ještě tak vysoká, ale roste každým dnem,“ doplnil Václav Bukovský, ředitel Technických služeb města Nový Jičín. Konkrétně v řeči čísel mělo speciální průkazku ke včerejšímu dni vyřízeno 75 občanů. „Větší zájem evidujeme ze strany seniorů,“ doplnil vedoucí odboru sociálních věcí novojičínské radnice Antonín Urban.

Taxislužba pro děti a seniory se objednává telefonicky u technických služeb jeden až dva dny dopředu. V případě náhlého onemocnění dětí lze vůz přivolat i v daný den a zajistit převoz k lékaři. Funguje v pracovní dny od 6:30 do 14:30 hodin. „Zájemce o senior nebo baby taxi si musí na odboru sociálních věcí vyřídit průkazku, do které se mu budou vyznačovat realizované jízdy. Za vydání průkazky na celý rok zaplatí žadatel 30 korun,“ vysvětlila mluvčí města Marie Machková. Elektromobil je vybaven také autosedačkami pro děti a do jeho zavazadlového prostoru se vleze i kočárek.

Elektromobil značky Nissan si radnice pronajala na tři roky od energetické společnosti ČEZ. „V rámci pronájmu vozidla zajišťujeme pro Nový Jičín i veškerý servis včetně pojištění. Náklady města na pohonné hmoty by u elektromobilu neměly přesáhnout částku 500 korun za měsíc,“ vysvětlil Tomáš Knespl, manažer rozvoje elektromobility společnosti ČEZ.

Na jedno nabití ujede vůz přibližně 160 kilometrů. Nelze jednoznačně říct, kolik zájemců jedno auto denně obslouží, neboť hodně záleží odkud budou. Přeci jen má Nový Jičín i řadu místních částí a některé z nich jsou i několik kilometrů vzdálené. Ředitel Bukovský ale předpokládá, že by se mohlo jednat o 15 až 20 klientů.

Radnice má v rozpočtu na novinku v podobě senior-baby taxi připraveno 1,4 milionů korun. „Uvidíme jak se to bude pohybovat, ale více to určitě nebude,“ slibuje Jaroslav Dvořák, který také připomněl, že automobil na elektřinu ve službách radnice nemá v Novém Jičíně svou premiéru.

„Už v prosinci, jako první v Moravskoslezském kraji, začaly celou městskou hromadnou dopravu zajišťovat elektrobusy. Snažíme se, aby město bylo šetrné k životnímu prostředí,“ dodal na závěr.