Meteorologové varují, že vítr může v nárazech dosáhnout kolem 90 kilometrů v hodině a v podmáčených oblastech vyvracet stromy. Při intenzivních srážkách může za krátkou dobu napršet kolem 30 milimetrů. I s ohledem na předchozí intenzivní déšť se tak mohou rychle zvednout zejména hladiny řek odvodňujících Beskydy. Ojediněle mohou jejich hladiny vystoupat na druhý povodňový stupeň.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozorňuje, že bouřky se mají začít tvořit odpoledne, večer a v noci na pátek. Vznikat budou nejprve v Čechách a na Vysočině, poměrně rychle ale budou postupovat směrem k severovýchodu až východu republiky, tedy do Moravskoslezského kraje.

„Může se jednat o jednotlivé buňky nebo i pás bouřek. Ráno by pak bouřky měly doznívat na jihovýchodě,“ uvedli meteorologové.

V jihovýchodní polovině Česka se podle ČHMÚ bouřky znovu vyskytnou v pátek odpoledne a večer. Ojediněle mohou být silné a doprovázené přívalovými srážkami, krupobitím a nárazy větru o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině.

Některé regiony se s deštivým počasím potýkaly už v uplynulých dnech. O víkendu patřil mezi nejpostiženější Plzeňský kraj, kde velké škody způsobily záplavy a bleskové povodně. V týdnu zase stouply hladiny řek v Moravskoslezském kraji, hlavně na Třinecku. Ve Vendryni velká voda strhla provizorní lávku přes Olši a vytopila domov pro seniory v třineckých Oldřichovicích.