„V pondělí bude postupovat přes naše území od severozápadu studená fronta. V severních a severovýchodních Čechách a na většině území Moravy a Slezska se očekává odpoledne a večer mrznoucí déšť s tvorbou ledovky,“ uvedli meteorologové. Většinou se bude tvořit ledovka silná do pěti milimetrů, ve východních částech Pardubického kraje může být ledovka silná až deset milimetrů. Pro tyto části proto platí výstraha s nejvyšším stupněm nebezpečí.

„S ohledem na mimořádnost meteorologické situace předpokládáme po celé období komplikace v dopravě a energetice. Především v oblastech s tvorbou velmi silné ledovky (nejvyšší stupeň nebezpečí) může nastat kalamitní situace,“ dodali meteorologové.

S mrazivými teplotami se Česko potýkalo i o víkendu:

Podle způsobu vzniku meteorologové rozlišují náledí a ledovku. Náledí je ledová vrstva pokrývající zemský povrch, která vzniká postupným mrznutím dešťových kapek na povrchu země nebo zmrznutím roztátého sněhu. Ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrholení. Vodní kapky se po dopadu na zem či předmět rozlijí, zmrznou a vytvářejí průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem. Vzniká nejen na cestách, ale i na větvích, plotech či sloupech.