Těžké chvíle, které prožívají rodiče novorozenců, batolat či větších dětí s vážnými pohybovými problémy, se snaží alespoň zčásti usnadnit lékaři a zdravotníci v Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně. Tamní rehabilitační oddělení pomáhá více než dvěma stovkám dětských pacientů. Lékem na jejich potíže je takzvaná Vojtova metoda.

V nemocnici v Novém Jičíně se zmíněný způsob léčby stal neodmyslitelnou součástí moderní fyzioterapie. Lékaři jej využívají především u pacientů s neurologickou, chirurgickou nebo ortopedickou diagnózou. „U nemocných dětí je Vojtova metoda používaná při pohybové léčbě onemocnění mozku, míchy anebo skoliózy páteře," vysvětlila Hana Szotkowská, mluvčí holdingu Agel, pod který novojičínské zdravotnické zařízení patří.

S metodu začali mezi prvními

Novojičínská nemocnice není ve využívání Vojtovy metody žádným nováčkem. Naopak, má s ní bohaté zkušenosti. „V České republice jsme ji začali používat jako jedni z prvních, již v roce 1975, když si jak lékaři, tak pacienti museli zvykat na zcela nový přístup k řešení pohybového problému dítěte," sdělila mluvčí nemocnice Hana Szotkowská. Výsledky letitého užívání na sebe nenechaly dlouho čekat. Stovky pacientů hovoří samy za sebe.

„V naší péči je nyní 250 dětí, především kojenců a batolat, a také dětí v mladším školním věku. U starších dětí již Vojtovu terapii kombinujeme s ostatními léčebnými postupy," uvedla vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Bohuslava Kubínová s tím, že v nemocnici funguje také psychomotorická poradna, kde se rodiče mohou informovat o pohybovém vývoji, konzultovat nápadné držení u svého dítěte, získat rady o manipulaci s dítětem a doporučení ke správnému rozvoji pohybových dovedností z pohledu fyzioterapeuta.

Hlavními pacienty rehabilitací jsou děti. „Vzhledem ke kapacitě našeho oddělení se terapií dospělých pacientů zabýváme jen velmi okrajově," potvrdila informaci Bohuslava Kubínová.

Vojtova metoda je unikátní rehabilitační metoda, jejíž základy položil a rozpracoval český lékař, dětský neurolog Václav Vojta v 50. letech 20. století. „Vojtův princip nahlíží na lokomoční projev člověka, tedy pohyb vpřed, jako na zcela automatický a sloužící k dosažení motivací určeného cíle. Myslíme na cíl, ne na pohyb, který vykonáváme pro jeho dosažení. Tento je automaticky řízen centrální nervovou soustavou, takže se aktivuje, nikoliv učí," vysvětlila fyzioterapeutka Bohuslava Kubínová a na závěr dodala, že čím dřív se s ní u malých pacientů začne, tím jsou výsledky léčby lepší.