Právě se začátkem školního roku uplyne pětiletá lhůta povinné udržitelnosti projektu nízkopodlažní bezbariérové přepravy, na niž výrazně finančně přispěla Evropská unie. Město muselo po celých pět let provozovat MHD tak, jak to bylo v projektu.

Od roku 2006, kdy v Novém Jičíně nízkopodlažní bezbariérová městská hromadná doprava začala existovat, ale narostly ceny pohonných hmot, zvýšilo se DPH a hlavně vzrostly náklady na opravy autobusů. „Roční ztráta se pohybuje mezi čtyřmi až pěti miliony korun,“ uvedla tisková mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Aby nízkopodlažní bezbariérová městská hromadná doprava mohla ve městě dále fungovat, museli radní Nového Jičína přistoupit k úsporným opatřením. Proto dojde k úpravám jízdních řádů a změnám cen některých jízdenek.

„Dvě linky, ze současných šesti, budou od září zrušeny. Ta ve směru na Šenov u Nového Jičína a Kunín vykazovala každý rok ztrátu asi osm set tisíc korun a obce ji odmítaly hradit. Po dohodě s osadními výbory bude zrušena i linka na trase Bludovice – Straník – Žilina a zpět. Tam je ztráta kolem čtyř set tisíc korun ročně,“ zdůraznila Vladislava Šustková z odboru dopravy a silničního hospodářství. Ta zároveň dodala, že autobusová doprava do obou míst je dostatečně zajištěna jinými dopravci. Šenovem u Nového Jičína a Kunínem projede v návaznosti na Nový Jičín 174 spojů denně, přes Žilinu 82 a přes Bludovice 73. „Tato opatření by měla přinést úsporu ve výši jednoho milionu korun,“ poznamenala Šustková.

Dalším opatřením, které město chystá, je mírné zdražení jízdného. To se bude týkat časových, například měsíčních, jízdenek a úhrady z takzvané elektronické peněženky. „Při prodeji jízdenky u řidiče v autobuse bude cena dvanáct korun zachována, stejně tak i bezplatná síťová jízdenka pro občany starší sedmdesáti let,“ pokračovala Šustková.

Vladislava Šustková zároveň ubezpečila, že i po zdražení vyjde časová jízdenka nebo elektronická peněžena mnohem lépe než nákup jednotlivého jízdného.

„Když se na tom prodělává, tak se nedá nic dělat,“ komentoval rušení linek a zdražení důchodce Bernard Heralt, jenž občas linku do Bludovic a Žiliny využil. „Tam bydlí naši mladí. Nedivím se, že to ruší. Když jsme tam minule byli, tak jsme nastupovali sami dva,“ pousmál se.

Aby ale nebylo vše jen negativní, dvě linky svou trasu mírně prodlouží, a to kvůli nakupujícím. „Na základě žádostí občanů a hypermarketu Albert dojde k prodloužení dvou spojů až k této prodejně na okraji Nového Jičína. Náklady na prodloužení autobusové trasy bude hradit hypermarket. V jednání je i zavedení spojení do nově budovaného nákupního střediska Tesco v Šenově u Nového Jičína. Linka by měla začít fungovat po jeho otevření a náklady by měl opět hradit provozovatel areálu,“ doplnila mluvčí Machková.