Hřiště v Lukavci se v sobotu proměnilo na dějiště třináctého ročníku Mikulášské soutěže sborů dobrovolných hasičů. Původní myšlenka k tomuto klání byla přímo ze života. „Soutěž vznikla na popud toho, že na Barborku před čtrnácti lety tady doopravdy hořela budova. Tehdy bylo dvacet centimetrů sněhu, takže na připomenutí toho, že hoří i v zimě jsme začali dělat tuto soutěž,“ prozradil původ turnaje starosta dobrovolných hasičů v Lukavci Vítězslav Sokol.

Že nejde o soutěž ledajakou, naznačuje hned několik skutečností. „Družstvo si připraví na základně své nářadí a mají za úkol zdolat terče v určité vzdálenosti. Máme ale takovou raritu, že se nevybíhá od startovní čáry, ale z budovy,“ uvedl Sokol. „Navíc to mají hasiči ztížené tím, že nejdříve musí trefit dva malé terčíky, to je Mikuláš a čert, a až potom trefují elektronicky měřený terč,“ doplnil Sokol další zvláštnost lukaveckého klání.

Na letošní ročník soutěže zamířilo celkem jednatřicet družstev z širého okolí, přičemž pět z nich byla ryze ženská. „Družstva k nám jezdí rády, protože je to vlastně takové ukončení celé jejich sezony,“ pochvaloval si Sokol. A ani na počasí si stěžovat nemohl. „Počasíčko letos typicky zimní není, ale to je pro nás výhodné. Nemáme bláto pod nohama. Zato před třemi lety bylo na tomhle hřišti dvacet centimetrů sněhu,“ zavzpomínal hasičský starosta Sokol na uplynulé ročníky. „Jednou k nám přijeli hoši z hasičské školy z Frýdku Místku a dokonce provedli útok v plavkách, když bylo minus patnáct stupňů,“ dodal.

Celá Mikulášská soutěž se nesla v pohodové a uvolněné náladě. Tu nezkazil ani fakt, že domácí lukavečtí hasiči si na stupínky vítězů nestoupli, protože skončili pátí. První místo v kategorii mužů patřilo družstvu z Fryčovic, druhé obsadil Hájov a třetí Luboměř. Nejrychlejší ženy byly z Hájova, hned za nimi následoval Tísek a dámy ze Studénky skončily třetí.