Cykloturistika se stává stále oblíbenějším koníčkem. Města i obce se tomuto trendu snaží přizpůsobit a snaží se cyklonadšencům vytvořit co nejpříhodnější podmínky. Moravskoslezský kraj v Regionálním operačním programu Moravskoslezsko letos přerozdělil 101 milionů na realizaci dohromady 27 kilometrů nových stezek. Projekt cyklostezky Bílovec – Skřípov dostal taktéž zelenou. Devět milionů přispěje kraj na realizaci její první části. Cyklostezka by měla zamezit pohybu cyklistů na dopravně frekventované silnici II/463, vedoucí přes Starou Ves, místní část Bílovce, a odklonit jej na trasu bezpečnější a zajímavější.

Bílovec podal na kraj několik projektů, ne všechny však prošly schválením. „Přiznám se, že jsme s tím moc nepočítali. Domnívali jsme se, že bude pro kraj daleko důležitější a významnější v oblasti cestovního ruchu muzeum nebo kostel, se kterými jsme neuspěli. Cyklostezkou jsme mile překvapeni,“ sdělila starostka Bílovce, Sylva Kováčiková, a dodala, že na nutnost této stezky poukazovali v minulosti cyklisté i místní, kteří jezdívají směrem na Hradec nad Moravicí, Opavsko či Slatinu.

Devět milionů zaštítí výstavbu úseku, vedoucího 1,6 kilometru, podél toku Bílovky, ve Staré Vsi. „Pokračování plánujeme jednoznačně. První úsek, v délce 1,6 kilometru, bude navazovat na další etapy. Podle mě to mohou být další dvě, které by měly propojit celou Starou Ves, a potom možná navážeme na lesní úseky, pokud se jich dá využít,“ rozvedla Kováčiková. Jednání ukáží, zda bude mít na tomto propojení s Bílovcem zájem Skřípov. „Budeme s nimi vyjednávat, protože je to krásná část Moravskoslezského kraje, a stojí za to, aby tam cyklisté mohli jezdit bezpečně,“ uzavřela starostka. Realizace první části cyklostezky by měla začít v příštím roce a v tomto časovém horizontu také skončit.

Právě kvůli stále se rozvíjející cykloturistice zřizují města i obce cyklostezky. Cyklotrasy jsou totiž běžné komunikace, které jsou označeny pouze jednoduchou značkou. Hrozí zde proto častější nebezpečí střetu s jiným vozidlem. Naproti tomu cyklostezky jsou komunikace, vyhrazené pouze cyklistům. Suchdol nad Odrou jde s trendem a o zřízení takové stezky jedná. „Ve spolupráci s Regionem Poodří připravujeme novou cyklostezku. Bohužel, právě na katastru našeho městyse narážíme na obtížné majetkoprávní problémy,“ sdělil v březnu starosta Richard Ehler. Problém spočívá hlavně v pozemcích, u kterých nelze dohledat majitele. „Jinými slovy, není momentálně s kým jednat. Na řešení problému spolupracujeme, ale není to zcela určitě záležitost několika měsíců,“ dodal starosta.

O cyklostezky jeví zájem mimo jiné také obce Vražné a Trojanovice. „Podílíme se na přípravě nové cyklostezky Střecha Evropy. Ta vede Oderskými vrchy od Budišova nad Budišovkou až do Hranic,“ sdělil před časem Vladimír Nippert, starosta obce s tím, že nositelem projektu je Mikroregion Odersko. Trojanovice pracují na projektu nové cyklostezky v délce asi čtyř kilometrů. Měla by tak vzniknout páteřní cyklostezka z Ráztoky do Vlčovic, kde by se napojila na plánovanou cyklostezku Vlčovice – Příbor – Oderské Vrchy.